Ратушу першої половини XIX ст. у селищі Поморяни, що біля Золочева, виставили на продаж. Для того, щоб стати власником будівлі колишнього магістрату, потрібно 15 тис. доларів. За ці гроші можна отримати приміщення площею 346 кв.м в центрі селища та земельну ділянку у 12 соток.
Місцеві мешканці готові оголосити збір коштів на викуп ратуші, адже вважають її важливою пам’яткою селища. Однак місцева ратуша ніколи не була офіційною пам’яткою. За словами заступника голови Львівської ОДА Юрія Підлісного, якщо будівля не входить до переліку пам’яток, впливу на дії власника влада не має.
***
Оголошення про продаж ратуші ХІХ ст. всього за 15 тисяч доларів було опубліковано на сайті OLX лише два дні тому.
«Приміщення ратуші продається, щоби попередити її руйнування. На даний момент ратуша не використовується, тому дуже важливо зберегти її. Власник бажає, щоби покупець максимально зберіг історичну цінність будівлі», – йдеться в оголошенні.
Скріншот з сайту OLX
Оголошення викликало шквал обурення серед пам’яткоохоронців та місцевих активістів. На сторінці у Facebook активісти селища стверджують, що ратушу ще на початку 90-х років колгосп віддав за борги, ледь не за «автозапчастини та солярку», місцевому підприємцю. Мешканці переконані, що на ратушу чекає доля старого місцевого млина, який свого часу також продали і новий власник розібрав його на цеглу.
На даний момент власником ратуші є 28-річний мешканець села Вороняки, що поруч з Поморянами, Богдан Савчук. На тому, що покупець «має максимально зберегти історичну цінність будівлі», він у приватній розмові не наголошує, оскільки розуміє, що таких вимог ставити не може. Але додає, що найкращим варіантом вважає перебудову ратуші під готель або заклад громадського харчування.
Сама будівля, за словами Савчука, перебуває у вкрай поганому стані. Наразі там немає вікон і дверей, зруйнувалося дерев’яне перекриття.
Згідно з даними реєстру нерухомості, він отримав у власність приміщення колишнього магістрату у 2008 році. Раніше це нерухоме майно належало його батькові Михайлові Савчуку, саме тому місцевому підприємці, якому ратушу нібито віддали за борги.
Як розповів ZAXID.NET сам Михайло Савчук, інформація про борги не відповідає дійсності – він придбав нерухомість у 1996 році за 17 тис. грн. Щоправда, з місцевим колгоспом справді співпрацював – продавав запчастини.
«Приміщення належало Фонду держмайна України, який виставив його на продаж через аукціон. Я став переможцем конкурсу і заплатив понад 17 тис. грн. Я повністю розрахувався з ФДМ», – пояснив він.
На той час курс долара становив приблизно 1,76 грн за долар. Відтак Михайло Савчук купив місцеву ратушу за 9,66 тис. доларів. За ці гроші тоді можна було придбати, наприклад, двокімнатну квартиру в центрі Львова. Тобто, родина Савчуків не надто багато заробить у випадку успішного продажу – приблизно 5 тис. доларів.
За словами Савчука-старшого, він планував розвивати свій бізнес і відбудувати ратушу. Проте почалась криза, колгосп так і не віддав боргів і відбудовувати придбану нерухомість вже не було за що.
Це підтверджує і тогочасний голова селищної ради Поморян Володимир Семчишин. Він також розповів, що крім нерухомості Савчак отримав в оренду на 49 років ще 12 соток землі, проте так нічого і ніколи не робив на території придбаної ратуші.
Ситуація не змінилась і сьогодні. Як розповів ZAXID.NET Володимир Бас, чинний голова селищної ради, ратуша, що розташована в центрі місцевого парку, – це руїна та смітник.
Саме тому історик та краєзнавець Микола Майданський не вважає негативним продаж ратуші в Поморянах.
«Якщо власники 20 років тримають будівлю у такому поганому стані, то дійсно краще її продати. Але важливо, щоб ратушу придбала людина, яка цінує пам’ятки, розуміється на реставрації і яка зможе її відновити», – пояснив Майданський в коментарі ZAXID.NET.
Він також зазначає, що в приміщенні колишньої ратуші справді можна зробити готель або ресторан, але за умови, що буде відновлений історичний вигляд будівлі і не буде надбудов.
Краєзнавець наголошує, що Поморяни потенційно можуть стати одним з популярних серед туристів місць, адже, крім ратуші, там є замок ХVI століття, римо-католицький костел, дерев’яна церква ХVI століття. Сама ж поморянська ратуша першої половині ХІХ століття була набагато більшою і мала форму літери «П». До нинішнього часу збереглася лише чверть будівлі.
Ратуша в Поморянах. Початок XIX ст.
Майданський розповів, що за первинним задумом до популярного туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини», окрім Золочева, Олеська та Підгірців, мали входити також Поморяни, Свірж і Старе Село.
Що більш, ще кілька років тому Поморянський замок хотіли передати у концесію. Однак охочих не знайшлося досі. На державному рівні Поморянський палац фінансування також не мав та не має.
У 2015 році, завдяки громадській ініціативі та заклику у соцмережах волонтера Галини Грохольської, було зібрано кошти та встановлення опор під дахом Поморянського замку, де впала балка. На сьогодні існує ініціативна група «Порятунок замку в Поморянах», спільнота у Facebook «Я – Поморянський замок», члени якої опікуються замком, прибирають та впорядковують його територію. Але замок потребує великих коштів.
Поморяни – це селище міського типу в Золочівському районі Львівської області. Засноване в середині XV ст., з роками воно змінювало власників – від Сєнинських, до Собєських і Потоцьких (останні володіли містечком до 1939 року). Тоді Поморяни були містечком і мали Магдебурзьке право. Сьогодні це невелике селище міського типу з населенням у 1500 жителів.