На Львівщині роздали гроші від Державного фонду регіонального розвитку. Цього року він виділив області понад 222 мільйони гривень, які розділили шляхом конкурсного відбору. Кожен район мав можливість подати свої пропозиції. Хтось просив на нову школу, хтось на будівництво амбулаторії чи ремонти в міській господарці, та роздали гроші зовсім непропорційно. В одних районах підтримали майже всі подані проекти, тоді як інші залишили без копійки державних грошей.
«В нашій школі зараз навчається 80 дітей. Навчаються у дві зміни. Туалети на дворі, їдальня так само», ― розповідає директор школи І-ІІ рівня у с. Пристань, що на Сокальщині, Мар’ян Дмитрів.
200-літня хатинка аж ніяк не нагадує школу на дев'ять класів. На годиннику майже 17:00, а в селі Пристань, на Сокальщині, другокласники ще за партами.
«Звичайно, що це погано. Розірваний день. В дітей світліша голова з самого ранку, а коли діти приходять в полудневий час, з ними важко займатися і їм самим важко адаптуватися до цього навчання», ― пояснює вчитель початкових класів Наталія Тимків.
Та найбільша біда для школи – опалення.
«Печі дуже зношені. Це все вже розлітається. Я не знаю, чи ще одну зиму вони переживуть. Жінки, щоби нагріти класні приміщення, змушені зимою приходити в четвертій-п’ятій ранку. Але нас з області вже не один рік заспокоювали: у вас будується школа, потерпіть-потерпіть», ― каже директор школи.
Вже 25 років в селі будуть нову школу. Наступне перше вересня у селі сподівалися зустріти саме у її стінах – так обіцяли селянам і районні, і обласні чиновники. Розраховували на кошти з Державного фонду регіонального розвитку. Минулого року саме він оплачував будівельні роботи. На цей рік просили трохи більше 13 мільйонів гривень.
«Обіцяли. Я вважаю, що просто не було, кому пролобіювати нашу школу на рівні області», ― говорить Мар’ян Дмитрів.
Хто ж пролобіював школу у селі Наварія на Пустомитівщині ― знають навіть діти. Ситуація схожа: зараз вони навчаються у невеличкій, ще австрійській будівлі. А нову школу, хоч і почали будувати на початку дев’яностих років, та, як завжди, бракувало грошей. Тепер же, розповідають в адміністрації, у Фонді регіонального розвитку за школу поклопотав народний депутат від їхнього округу.
«Богдан Дубневич ― він з когорти тих депутатів, які дбають про свій власний округ. Я думаю, що це він допоміг району. Для завершення корпусу школи нам треба приблизно 20 мільйонів гривень», ― каже заступник міського голови Пустомит Володимир Кардаш.
Власне Пустомитівщина, по якій балотувався до Верховної Ради Богдан Дубневич, стала лідером за обсягами фінансування. На конкурс від Державного фонду регіонального розвитку на Львівщині цьогоріч подали 244 проекти, відібрали на фінансування 80. І все б нічого, якби не дивна щедрість до Пустомитівщини. Серед переможців аж 19 проектів з цього регіону ― майже кожен четвертий припадає на цей район. Тоді, як в інших районах профінансують в середньому по два-три проекти. А Сокальщина і Радехівщина узагалі цьогоріч залишаться без копійки державних грошей, хоча подали на конкурс по п’ять пропозицій. Відбирала об’єкти конкурсна комісія. Половина її складу ― посадовці обласної адміністрації, половина ― депутати облради. Частина вважає такий відбір несправедливим, але таких меншість.
«Як можна не підтримати будівництво індустріального парку у Новому Роздолі ― це ж нові робочі місця! Чи реконструкцію аварійного моста і водозабору у Бориславі, де є страшенні проблеми з водою. Ситуація незрозуміла зовсім. Майже 43% бюджету йде лише на три райони області. Треба з цим щось робити, якщо ні, то впевнено можна говорити про корупційну складову цього процесу. Особисто я не буду ставити свого підпису під протоколом комісії», ― заявила перший заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин.
А от в блоці Петра Порошенка не бачать корупції в такому відборі. Соратники Дубневича твердять, що голосували не за дзвінком, а по совісті.
«Я, наприклад, голосував пропорційно, щоби було всім територіям. Ну але є 34 члени, кожен має свою думку. Я сподіваюся, що просто проекти були цікаво написані і кожен депутат мав свою думку щодо голосування», ― зазначив член регіональної конкурсної комісії, депутат від БПП Олег Домчак.
Тим часом у новій школі в селі Пристань ще минулого тижня на повну тривали будівельні роботи. Але коли дізналися, що фінансування не буде, підрядник забрався. І лише дітям наразі не розповіли, що за нові парти вони сядуть, вочевидь, не скоро.