Реалізація нового закону «Про освіту» вимагає скорочення більше половини педагогів, - Мінфін

16:35, 6 липня 2017

У Міністерстві фінансів України заявили, що законопроект «Про освіту» є важливим кроком для подальшого реформування освіти, однак він повинен бути фінансово обґрунтованим і в рамках видаткових можливостей держбюджету. Про це у четвер, 6 липня, повідомили у прес-службі міністерства.

«Підготовлений до прийняття законопроект не забезпечений фінансово. Ресурси на реалізацію законопроекту не закладені до трирічної Бюджетної резолюції. Потрібно враховувати можливості держбюджету і можливості економіки. Прийняття законопроекту у такій редакції - це черговий популістський крок, навіщо тоді приймати закони, які в подальшому не буде можливості профінансувати?», - пояснив міністр фінансів Олександр Данилюк.

Зазначимо, що у запропонованій редакції законопроекту, лише на встановлення мінімального окладу вчителя на рівні 4-х прожиткових мінімумів протягом 5-ти років необхідно більше 160 млрд грн.

Крім того, фінансово не забезпеченим залишається створення нового центрального органу виконавчої влади - Державної служби якості освіти та його територіальних органів, Національного агентства кваліфікації, проведення сертифікації вчителів. Передбачається, що реалізацію цього законопроекту можна забезпечити лише через скорочення більше половини педагогічних і науково-педагогічних працівників, скороченням витрат на обороноздатність країни або суттєвим збільшенням дефіциту держбюджету та зростанням державного боргу, що є неприпустими заходами.

Нагадаємо, що в 2016 році Мінфін ініціював ряд змін в частині фінансового забезпечення сфери освіти, які були підтримані Кабміном і Верховною Радою. Це, зокрема, значне збільшення загальних видатків на освіту, удосконалення системи фінансування стипендій, посилення середньої та профільної освіти, збільшення автономії ВНЗ, підвищення на 50% заробітної плати вчителям, забезпечення підтримки близько 9 тис. дітей з особливими освітніми потребами, створення 178 опорних шкіл та забезпечення доступу дітей з сільської місцевості до якісної освіти тощо.

За словами заступника Міністра фінансів Сергія Марченка, потрібно зважено підходити до фінансування цього законопроекту та оцінити всі «за» і «проти». Мінфін має забезпечувати збалансованість держбюджету і виходити не від видатків та побажань, а від доходів та реальних можливостей. Реформування тої чи іншої сфери не має призводити до втрат для балансу бюджету.