Давно вже приїлися помітні заголовки в пресі про крах мультикультуралізму і ненависті до мігрантів в країнах ЄС, у тому числі в Німеччині. Жовта преса, жовтою пресою, а інформація відповідного дослідження Інституту німецької економіки зовсім інша справа.
Не можна заперечувати, що кожен п'ятий в Німеччині є мігрантом або нащадком мігранта, з німецьким громадянством або без нього. Але це не має значення, в порівнянні з тенденцією поліпшення ставлення рядових німців до мігрантів. Німці, а особливо молодь, вже не дивуються з незвичайної зовнішності і дивовижних імен мігрантів. Поява мігранта в телеекрані або в громадській установі сприймається німцями як щось само собою зрозуміле. Плюс до всього, незважаючи на усю «гіркоту» проблем адаптації мігрантів в німецькому суспільстві, думка німецьких громадян щодо мігрантів не відрізняється особливою ворожістю або неприязню.
Але справа не в особливостях толерантності і м'якого відношення німецького суспільства до мігрантів. Рядові німці якраз і ні при чому. Уся справа в самих мігрантах, які значно змінилися. А точніше змінили свою поведінку і соціальне походження.
Що правда, то правда. В останні десять років в Німеччину на постійне проживання стало переїжджати більше освічених висококваліфікованих фахівців, включаючи тих осіб, що мають вищу освіту і вчений ступінь. Враховуючи наявність в країні дефіциту освічених кадрів та відносну пасивність німецької молоді, приплив в Німеччину освічених мігрантів є цілком об'єктивним. Жарти жартами, але у рядових німців навіть змінився стереотип про мігрантів. Замість «недалекого» і малограмотного іноземного робітника, що важко розмовляє німецькою, який ніяк не може вписатися в німецький життєвий устрій, більшість німців бачать в сучасних мігрантах старанних і вихованих працівників, що вільно володіють державною мовою і тактовно відносяться до традицій і норм поведінки країни перебування.
Проте мігрант мігрантові - не рівня. Особливо не люблять німці циганів, а також тих мусульман, які ставлять догми Корану вище за німецький закон. Відношення відношенням, а правопорушення повинне каратися законом. Уявіть себе суддею, який повинен винести однакову міру покарання громадянинові України і приїжджому. Німець керуватиметься виключно законом.
Однак, навіть в найбільш напружений для Європи 2011 р., коли європейське суспільство не оправилося від «справи Брейвика», думка німців про мігрантів була на подив занадто позитивною. Згідно з проведеним соцопитуванням одного відомого університету 60 % німців вітало приплив висококваліфікованих мігрантів в Німеччину.
Спробуйте уявити собі наступну ситуацію. Перед Вами стоять два висококваліфікованих адвоката. Тільки один з них українець, а інший мігрант з Бангладеша. Так кому з них Ви довірите свої права? Якби перед такою дилемою стояв німець, то він би довірився тому фахівцеві, у якого більший досвід професійної діяльності.
Отже не зовсім все так просто, як здається, в стосунках європейців і мігрантів, на прикладі тієї ж Німеччини. Помітно, що для прагматичних німців приїжджі не є просто сірою масою, що розрізняється за кольором шкіри і країною походження. Важливим критерієм поваги є освіта і культура самих мігрантів, їх соціальний прошарок і походження.
Так що ж пишуть в газетах про стосунки мігрантів і корінних європейців? Вже точно не те, що значні зусилля потрібно приймати самим мігрантам, якщо вони хочуть щоб їх поважали. Це безпосередньо торкається і наших співвітчизників, які живуть і працюють в Німеччині та інших країнах ближнього і далекого зарубіжжя.