Всеукраїнський референдум може зашкодити владі, якщо опозиція "винесе за дужки" вотум довіри президентові. Про це сказав політолог Віталій Бала.
"Згідно чинного закону "Про референдум" треба назбирати не менше 100 тисяч підписів з кожного області, щоб ініціювати саме проведення референдуму, щоб запустити механізм. Невідомо, чи вистачить для цього часу. По-друге, цікаво хто буде визначати винесені на референдум питання і пояснювати, чому саме вони. Людям треба буде пояснити, чому збираються сотні тисяч підписів за питання збільшення повноважень президента. Хіба воно зараз найболючіше? А їм треба донести, що собою являє змістове наповнення цього питання", - каже політолог.
Він наголошує, що на референдум не повинні вносити питання зміни до Конституції – головного закону країну.
"Венеціанська комісія робила з цього приводу зауваження. Однак, дивуюся нічому після того, як ми повернулися до Конституції 1996 року в такий спосіб і таким чином. Все, що може бути запропоноване владою, не підлягає поясненню, чому так з точки зору здорового глузду", - говорить він.
Бала підкреслює успішність проведення референдуму для влади залежить від реакції громадянського суспільства і політичних опонентів.
"Вони будуть протидіяти, або сприяти референдуму - це все дуже важливо. Адже за певних умов він може бути не дуже позитивним для його ініціаторів. Може мати непередбачувані результати при ефективній роботі політичних конкурентів. Якщо на референдум справді буде винесено питання посилення президентської влади, це буде не зовсім правильно. Куди вже їй посилюватися. Ми маємо визначитися, якщо ми президентська республіка, то треба буде по іншому ставити питання. Опозиція може винести за дужки референдуму вотум довіри до президента. Тоді буде зовсім інший інформаційний фон і поле. Все залежить від того, хто краще проведе просвітницьку роботу", - вважає політолог.
Нагадаємо, в листопаді 2012 року Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією та законами України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.
У лютому Центральна виборча комісія затвердила зразки низки документів для проведення всеукраїнського референдуму згідно з вимогами закону "Про всеукраїнський референдум".
24 квітня три опозиційні політичні сили («Батьківщина», «Свобода» та УДАР) звернулися до Вищого адміністративного суду України з позовом про оскарження ухвалення минулим скликанням Верховної Ради закону «Про всеукраїнський референдум». Опозиція вважає, що при ухваленні закону Рада вчинила протиправні дії, внаслідок яких було прийнято незаконне рішення з грубим порушенням Конституції України та Регламенту ВР.
Уже 29 квітня Вищий адміністративний суд відмовив у відкритті провадження за позовом щодо закону про всеукраїнський референдум.