Реформи ЖКГ «по-Азаровськи» або Пеня за борги за ЖКП повертається

16:56, 20 квітня 2012

Останні 2 роки красномовно свідчать, що українські можновладці від Партії Регіонів проявляють неабияку вибірковість у своїх рішеннях.

Майже рік тому провладні депутати списали заборгованість підприємств паливно-енергетичного комплексу перед держбюджетом на загальну суму понад 24 мільярди гривень. Подібні дії вони обґрунтували тим, що списання цих боргів – чи не єдина можливість реформувати житлово-комунальну галузь та підвищити якість комунальних послуг.

Але виявилося, що насправді ця ситуація виглядає зовсім інакше. Підприємства ПЕК, які за «дивним» збігом обставин перебувають у руках цих самих провладних депутатів, станом на сьогодні вже нічого не винні державі. Проте це чомусь жодним чином не вплинуло на якість комунальних послуг, яка й надалі залишає бажати кращого. Натомість тарифи на ЖКГ з місяця в місяць взагалі необґрунтовано ростуть, як на дріжджах.

І ось - чергова «соціальна» ініціатива від влади. Два дні тому на офіційному сайті Мінрегіонбуду було розміщено законопроект, який визначає порядок нарахування пені за несвоєчасну чи неповну сплату за житлово-комунальні послуги. А це означає, що вже з дня на день зазначений законопроект опиниться у парламенті.

Давайте розберемося, як саме даний проект закону вплине на порядок оплати за послуги ЖКГ. Міністерськаініціативащодо нарахування пеніпередбачає,  щоїїрозмір становитиме0,1 % від суми простроченого платежу за кожен день несплати. Для порівняння, до 1996 року розмір пені становив 0,01%від суми простроченого платежу за кожен день несплати – тобто вдесятеро менше.

Ось і порівняйте! З одного боку можновладці списують  своїй ж мільярдні борги перед державою, а з іншого боку – витягують з кишень простих українців останню копійку.Більше того, насправді – «за душею» в українців вже не залишилося навіть тої останньої копійки. Як свідчать останні соціологічні дослідження, плата за постійно зростаючі комунальні послуги стала непідйомним тягарем для більшості родин. Так, 61% українців зізналися, що після очікуваного підвищення тарифів на газ взагалі не матимуть змоги платити за ЖКГ.  

Таким чином, запровадження пені за заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг погіршить як фінансовий стан самих українців, так і спричинить додаткове навантаження на держбюджет. Адже суть проблеми полягає не в тому, що люди не платять вчасно за ЖКП, а в тому, що вони не мають змоги заробити стільки грошей, щоби їх вистачило і на життя, і на оплату комуналки. Із запровадженням пені грошей більше не стане, а як раз – навпаки. Тобто наслідки прийняття цього законопроекту очевидні – ще бідніше населення та ще більші борги за комунальні послуги.

Нагадаю, з 1996 по 2011 рік діяв мораторій на стягнення пені у зв’язку з невиконанням державою своїх зобов’язань по виплаті зарплат, пенсій та інших соціальних виплат. Однак,те, що мораторій припинив свою дію,аж ніяк не означає, що в 2011 році держава повернула громадянамусі борги. Приміром, станом на 1 січня цього року заборгованість по виплаті зарплат і пенсійсклалабільше мільярда гривень.  З цього приводу Арсеній Яценюк вніс відповідний законопроект та вимагав продовжити дію мораторію до повного погашення заборгованості перед громадянами.Однак, за відмашкою «диригента»Чечетова,«кнопкодави» Партії Регіонів успішноцю ініціативупровалили.