Реформувати під корінь

Про зміни, які чекають на комунальні стоматологічні поліклініки Львова

11:58, 7 лютого 2017

У бюджеті Львова на 2017 рік суттєво скоротили фінансування комунальних стоматологічних поліклінік – з 39 до 9 млн грн. А в міському управлінні охорони здоров’я запланували реорганізацію цілої стоматологічної галузі – поліклініки хочуть перетворити в некомерційні комунальні підприємства.

У міськраді пояснюють, що це дозволить вивести з тіні комунальну стоматологію у місті. Натомість стоматологи вважають: чиновники грають на користь приватних стоматологів, а їх медзаклади хочуть знищити.

ZAXID.NET поспілкувався з ініціаторами реформи й самими стоматологами та дізнався, що чекає на комунальні стоматполіклініки Львова.

***

Хто за що платить?

За де-юре безкоштовні медичні послуги в Україні доводиться платити, особливо якщо йдеться про якість. Це, зокрема, стосується і державної стоматології. Щоправда, у державних поліклініках ціни зазвичай нижчі, ніж у приватних. Причина проста. Якщо державний стоматолог врахує лише вартість імпортних матеріалів, які він сам придбав, і «накине» за роботу, то у приватній клініці ціна має значно більше складових: оренда приміщення, податки, стоматологічне крісло та інструменти, енергоносії, і, звісно ж, вартість матеріалів та послуг лікаря. Відтак всі інші витрати у комунальній стоматології відшкодовують за бюджетний кошт. А «подяка» пацієнта залишається в кишені лікаря.

Начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб пояснює запропоновані його командою зміни намаганням зробити комунальну стоматологію прозорою з точки зору обігу грошей.

«Зараз стоматологи в комунальних поліклініках працюють, як приватні підприємці, – говорить Володимир Зуб. – І вони далі хочуть так працювати, щоб користуватися світлом, щоб їм допомагала медсестра, прибирала санітарка, щоб рахував бухгалтер – і все це безкоштовно, а вони при цьому далі працюватимуть на свою кишеню. Я нічого не маю проти кишень стоматологів, але пропоную їм працювати офіційно, як у цивілізованому світі».

Для реформування стоматології, за словами начальника профільного управління, є усі законні підстави.

«Є постанова Кабінету міністрів України, де сказано, що стоматологія належить до галузей охорони здоров’я, де можна надавати послуги за офіційну оплату, – розповідає він. – Ще у 1996 році більшість міст України перейшли на різні способи господарювання комунальних стоматполіклінік, аби зробити їх самоокупними. Наприклад, у Вінниці і Маріуполі створені комунальні підприємства. У Луцьку – на засадах госпрозрахунку. І багато міст в цьому переліку можна назвати. Але мені соромно, що місто Львів одне з останніх намагається це зробити з комунальною стоматологією».

Скоротивши фінансування, стоматполіклініки вирішили перетворити на некомерційні комунальні підприємства. Колектив закладу самостійно купуватиме необхідні матеріали, а пацієнти за отримані послуги сплачуватимуть офіційно в касу. А вже з каси поліклініка сплачуватиме комунальні рахунки, зарплату працівників та інші витрати. А за пацієнтів, яким держава гарантує безоплатні медичні послуги, відшкодовуватимуть гроші з бюджету.

Натомість працівники поліклінік вважають, що скорочення фінансування остаточно вб’є галузь, а влада не має механізму для відшкодування послуг, наданих пільговикам.

«Замість 39 млн грн нам дали 9 млн. То аж раптом зарплата на два місяці. Далі фінансування нема. Нас пустили у вільне плавання – створюйте якісь підприємства, реорганізуйтесь, – говорить завідувачка терапевтичного відділення 1-ї стоматологічної поліклініки Львова Ольга Пораскова, – Ми чекатимемо відшкодування за декретовані групи населення – інвалідів, пенсіонерів, дітей. Ці люди неспроможні за себе заплатити. А хто має платити? Немає механізму цього відшкодування».

«Ми не вигадуємо велосипед»

У відповідь на побоювання стоматологів у міськраді кажуть: «Ми не вигадуємо велосипед і механізм для якісного реформування існує». Залишається довести все до ладу з юридичної точки зору.

«В нас є завізовані всіма депутатськими комісіями проекти рішень про реорганізацію стоматполіклінік в некомерційні комунальні підприємства. Зараз працюємо над проектом статуту. При його створенні враховуємо думку стоматологів, колег з управління гуманітарної політики та юристів», – пояснила ZAXID.NET начальниця юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич.

У міськраді обіцяють, що 9 млн грн вистачить на період переходу на нову систему, а це до трьох місяців за умови, що реформуванню не перешкоджатимуть. Також обіцяють, що в разі потреби стоматологію дофінансують. А вже опісля переходу на нову систему обіцяють прозорий обіг коштів у всій галузі.

Шокова терапія як метод реформування

Фактично комунальних стоматологів ставлять в ті самі умови, що й приватних. Щоправда, їм дають фору у вигляді однієї гривні за оренду приміщення та нульового земельного податку.

«Стоматологія – чи не єдина в Україні галузь медицини, що є конкурентоспроможною з країнами Європи. Чому? Тому що свого часу її відпустили на «власний хліб». І ті, хто створювали приватні кабінети, інвестували в свою діяльність, розвивалися, намагалися гідно конкурувати на ринку, сьогодні досягли європейського рівня», – говорить Володимир Зуб.

Те саме в міськраді вирішили зробити з комунальною стоматологією – відпустити у вільне плавання. За словами чиновників, хороші лікарі і надалі матимуть пацієнтів а, отже, заробіток, а міськй бюджет при цьому не нестиме втрати за те, що й так оплачують пацієнти.

«Пацієнт офіційно платить в касу, лікар офіційно заробляє. І це справедливо – якщо пацієнт до вас іде, ви маєте гроші, якщо не йде, то будьте ліпшими, щоб пацієнт захотів отримати від вас послугу і заплатити за неї. Зараз йде чи не йде пацієнт, ми всім однаково платимо зарплату, з міського бюджету сплачуємо за енергоносії, сплачуємо за кошт платників податків поточні витрати на утримання цих установ, – пояснює Володимир Зуб. – Тому ми говоримо працівникам стоматологічних поліклінік: «Посміхайтесь пацієнтові, якісно надавайте послуги, не хаміть і працюйте успішно». А якщо ви не можете, то вибачте, чому платники податків повинні вас утримувати?»

Однак стоматологи не хочуть реформування таким методом. Натомість вважають, що міськрада має розробити їм тарифну сітку та надати те фінансування, яке було раніше, й, окрім того, закупити поліклікам всі необхідні для роботи матеріали.

«Якщо щось робити, треба це продумати. Я не економіст і не знаю, скільки потрібно для старту, але розумію, що отак без нічого ми не можемо починати якусь самостійну справу. Треба дати те фінансування, яке було завжди, щоб ми далі спокійно працювали без збурення колективу, без скорочення і разом з тим, щоб ми напрацьовували нову калькуляцію з міністерством охорони здоров’я та міськрадою», – говорить Ольга Пораскова.

Натомість в міськраді вважають, що кожен колектив має сам встановити ціни за свої послуги. «Тарифи повинні розробити самі лікарі. Хто як не стоматологи знають, як формуються ціни на їхні послуги? Я категорично не погоджуюсь з позицією, що місто має розробити тарифи, ми фізично не можемо цього зробити», – говорить Гелена Пайонкевич.

Якщо реформу запровадять і стоматполіклініки почнуть самі себе утримувати, то під загрозою скорочень перш за все опиняться люди, які не приноситимуть гроші у касу свого ЛКП – медсестри, санітарки, працівники охорони та інші. У міськраді кажуть: умови диктуватимуть не чиновники, а ринок.

«Я не виключаю скорочення. Більше скажу, воно буде, але вирішуватимемо це не ми – управління охорони здоров’я, а кожен колектив окремо. На бюджетному утриманні залишиться рівно стільки працівників, скільки потрібно львів'янам, але залишаться кращі з кращих», – говорить Володимир Зуб.

Таке реформування скоріш за все спричинить подорожчання цін на послуги в комунальних стоматологічних поліклініках, оскільки у вартість будуть враховувати усі поточні витрати медзакладу. Однак пільгові категорії будуть захищеними і суттєво зменшаться витрати з бюджету на утримання галузі.

Про пільговиків не забули

У міськраді підготували проект Міської програми фінансування стоматологічної допомоги окремим категоріям населення Львова на 2017-2018 роки. В разі реформування стоматполіклінікам відшкодовуватимуть витрати за надані стоматологами послуги пільговим категоріям населення.

«До цих категорій належать діти, ветерани війни, учасники бойових дій, інваліди війни, інваліди 1 та 2 груп, вагітні жінки, особи нагороджені знаком «Почесний громадянин України», члени сімей загиблих учасників АТО та пенсіонери. Цим особам держава забезпечує безоплатну стоматдопомогу і якщо вони звернулися в комунальну стоматологічну поліклініку, складаються акти виконаних робіт і за затвердженими цінами міський бюджет відшкодовує ці послуги», – додає Володимир Зуб.

Документ опублікований в порядку денному сесії Львівської міської ради, яка не відбулась через загрозу для депутатів. Відтак голосуватиутимуть за нього на найближчому засіданні сесії, попередньо запланованому у четвер, 9 лютого.