На початку листопада відділ освіти Буської райдержадміністрації підписав угоду на реконструкцію басейну місцевої ДЮСШ з перемишлянською фірмою «Пласт». Фірма-переможець відновить міський басейн за 11,9 млн грн. Про це 14 листопада повідомило видання «Наші гроші. Львів» з посиланням на інформацію з порталу публічних закупівель Prozorro.
Цього року загалом оголошували чотири тендери на проведення реконструкції басейну у Буську. ТОВ «Пласт» подавалося на кожен із цих тендерів. Попри те, що попередні торги «Пласт» не вигравав, ще навесні цього року (до подачі документів на перший тендер) ця фірма незаконно демонтувала покрівлю басейну, що вочевидь порушує закон «Про публічні закупівлі».
Та вочевидь «Пласт» був настільки впевненим у своїй перемозі, що, незважаючи на законодавство, почав демонтувати дах будівлі басейну ще до початку аукціону. Однак програв. Тому відділ освіти і ТОВ «Пласт» розпочали «грати у тендери» аж до перемоги останнього.
Щоб збільшити шанси «Пласту» переможець подавався на конкурси по реконструкції басейну зі своїми компаніями. Кожного разу тендерний комітет усував усіх інших учасників торгів через відсутність потрібної документації. У результаті підряд на майже 12 млн грн таки вдалось отримати ТОВ «Пласт». І таким чином за півроку обійти практично бездоганну систему публічних закупівель.
Навесні цього року відділ освіти Буської райдержадміністрації оголосив перший конкурс на реконструкцію басейну. Очікувана вартість робіт складала 11,9 млн грн. У першому тендері участь брали лише дві фірми з Львівщини: ТОВ «Галицький будівельник» і ТОВ «Пласт». Перемога мала дістатися дешевшому «Пласту». Однак договір так і не підписали, бо за інформацією «Наші гроші. Львів» ці фірми мали одного директора та співвласника. Пов’язаним фірмам закон забороняє змагатись у торгах. Після втручання журналістів «Наші гроші. Львів» буські освітяни скасували цю закупівлю. Тим часом, на об’єкті реконструкції вже тривали будівельні роботи. Зокрема, місцеві бачили біля міського басейну працівників, які спеціальною технікою розпочали демонтаж даху будівлі.
Володимир Типило, засновник інтернет-проекту «Буськ онлайн» та співвласник фірми «Волко», повідомив «Наші гроші. Львів», що 24 квітня (ще до подачі учасниками документів на перший тендер!) бачив на території басейну невідомих осіб та автокран з номерним знаком АІ0585ЕА, які проводили демонтаж покрівлі. Цей автокран вказаний у довідці «Пласту», як орендований.
У наступному тендері конкуренцію «Пласту» склали ТОВ «Будівельна компанія Терон Девелопмент» і ПП «ЛВ-Арка». І хоча їх пропозиції були на 1,5 млн грн дешевшими, тендерний комітет знайшов причини для їх дискваліфікації. І перемога була б за «Пластом», якби одна з відхилених фірм не поскаржилася в Антимонопольний комітет України (АМКУ). У документах переможця помилок знайшлось значно більше, ніж у дискваліфікованих конкурентів. Тому АМКУ змусив відмінити закупівлю.
26 липня відділ освіти оголошує треті торги на реконструкцію басейну. Цього разу разом з «Пласт» за підряд позмагались ТОВ «Екологічно чисті ідеї» і приватний підприємець Іван Якимів. Проте тендерний комітет відхиляє усіх наявних учасників через відсутність низки документів. Четверту закупівлю розпочали 11 вересня. Тепер за підрядом разом з «Пласт» прийшли «Терон девелопмент», підприємець Іван Якимів, яких, як і попередніх конкурентів «Пласту», дискваліфікували.
2 листопада відділ освіти таки уклав договір з ТОВ «Пласт» на реконструкцію басейну. За 11,9 млн грн підрядник повинен демонтувати та замінити покрівлю, підлогу та вікна у приміщенні басейну, обладнати басейн новою системою опалення та вентиляції. Також технічним завданням передбачено встановлення пандусів та підіймача для людей з інвалідністю. Згідно із договором, підрядник отримуватиме кошти, у тому ж числі, за розбирання перекриття та крокв, демонтаж даху, басейну тощо. Незважаючи на те, що ці роботи провели ще задовго до оголошення результатів тендеру. У додатковій угоді до договору про закупівлю, яку уклали 13 листопада, вказано, що відділ освіти Буської РДА планує до кінця 2018 року освоїти на реконструкцію басейну 7 млн. 230 тис. грн.
Додаткова угода, укладена 13 листопада між відділом освіти Буської РДА та ТОВ «Пласт»
Володимир Типило, засновник інтернет-проекту «Буськ онлайн» повідомив у розмові із ZAXID.NET, що ці кошти відділ освіти планує перерахувати ТОВ «Пласт» за демонтаж даху.
«Переконаний, що із цих коштів відділ освіти «заднім числом» розрахується із «Пластом» за демонтаж старої будівлі басейну, який проводили «невідомі» навесні. Але я одразу попередив РДА, що буду ретельно відстежувати рахунки відділу освіти. Якщо побачу на порталі Є-data, що кошти таки перерахували «Пласту», будемо залучати поліцію та інші органи», — наголосив Володимир Типило.
Принагідно Типило повідомив ZAXID.NET, що директор і співзасновник «Пласту» Орихівський є близьким другом голови Буської райдержадміністрації.
«Цей факт найкраще пояснює те, чому фірму Орихівського чотири рази «пропихали» до перемоги на торгах. Більше того, усі попередні мільйонні торги, які проводились у місті, також вигравав «Пласт». Я розмовляв раніше на цю тему із заступником голови райдержадміністрації Тетяною Сай. З її слів, адміністрації легше співпрацювати з «Пластом», бо вони «добре його знають» і з цим підрядником можна узгодити усі питання на місці. Кажу, а чому ж ви тоді ціну на реконструкцію не зменшили, адже частину робіт на об’єкті вже провели цього року. Мене запевнили, що відділ освіти планує внести зміни до договору і змінити суми. Але я впевнений, що ніхто нічого не буде змінювати», — каже Володимир Типило.
Голова правління «Центру громадського моніторингу та досліджень» Мирослав Сімка сказав ZAXID.NET, що торги на реконструкцію міського басейну у Буську — єдиний випадок у його практиці, коли підрядник чотири рази поспіль подавався на тендер.
«Це безпрецедентна історія! І відділ освіти і ТОВ «Пласт» насправді вплутали себе у складну ситуацію. І тепер незрозуміло, який чином відділ освіти буде розраховуватись за виконані раніше «Пластом» роботи», — каже Мирослав Сімка.
Він наголосив, що законного шляху перерахувати кошти за роботи, які виконав ТОВ «Пласт», немає. Бо покрівлі на момент підписання договору вже не було.
«Це розцінюватиметься як нецільове використання державних коштів. Виходить, що ТОВ «Пласт» залишається тільки подарувати відділу освіти демонтаж покрівлі басейну», — зазначив Мирослав Сімка.
На завершення розмови голова правління «Центру громадського моніторингу та досліджень» повідомив, що буде відстежувати цю ситуацію. І якщо виявить порушення, то одразу буде звертатись у правоохоронні органи і у судовому порядку оскаржуватиме нецільове використання коштів Буською РДА.