45 мільйонів гривень виділив уряд на відбудову найбільшого пологового будинку на Львівщині ― обласного перинатального центру. Зараз на Джорджа Вашингтона, 6 ремонтні роботи не ведуться. І так вже кілька місяців, бо грошей немає. Та 9 лютого з'явилася новина, що гроші на перинатальний центр уряд таки виділив.
«Кожного місяця будуть виділяти по 10 мільйонів гривень для того, щоб їх освоїти, бо це великий кусок роботи і аби ті гроші десь там не лежали. Дали 45 мільйонів і я надіюся, що їх за 4 місяці освоять», ― розповів голова медичної комісії Львівської облради Михайло Гичка.
Та на рахунки Львівської обласної адміністрації ці кошти дійдуть не швидше ніж за кілька місяців. Доти в обласному управлінні капітального будівництва мають відкоригувати проект, пройти експертизу і знайти нового підрядника. Тож ремонт відновлять аж у квітні.
«Будемо все-таки завершувти ті роботи, які були початі попереднім підрядником. Це і влаштування внутрішніх перегородок, і підведення внутрішніх мереж», ― зазначив в.о.начальника УКБ Львівської обласної адміністрації Роман Пишняк.
Загалом для закінчення будівельних робіт потрібно 111 мільйонів гривень. Та хто і коли дасть решту ― поки що невідомо. Тим паче, що гроші потрібні не тільки на закінчення ремонту.
«Коли був проект на 100 мільйонів, то явно бракувало. І це було недофінансування і бракувало на медичну апаратуру і навіть в корпусі б3. Тоді було треба порядком 30 мільйонів і не тільки на медичне обладнання, але взагалі на інвентар, на меблі, на все», ― розповіла головний лікар Львівського перинатального центру Лариса Янів.
І це розрахунки чотирьохрічної давності. Зараз ця сума, звичайно, буде більшою.
Нагадаємо, Львівський перинатальний центр закрили на ремонт ще в 2013 році. За рік до президентських виборів його мали урочисто відкрити. Та після Революції Гідності все зупинилося. Відтак час до часу на будівництво виділяють кошти то з урядової скарбниці, то з обласної.
У медінституті працює Ярослава Редик. Вона лікар-неонатолог і 4 роки допомагає новонародженим у пологовому відділенні медінституту. До того працювала у перинатальному центрі. Вона одна з тих 40, яким вдалося знайти роботу за фахом, хоча і на чверть ставки. Решта 350 людей втратили роботу.
«Найобразливіше за середній персонал, який треба було виховати, який вміє працювати, який вміє виходжувати недоношених дітей. Хто де ― хтось бавить дітей, хто миє посуду, хто прибирає і не можна такими висококваліфікованими працівниками розкидатися», ― зазначила лікар.
У відділенні патології вагітних медніституту займаються лише найскладнішими випадками. Лікарі не приховують, що після закриття перинатального роботи побільшало. Зараз палати не переповнені, але це до того моменту, коли на санітарну чистку закриють один із міських пологових будинків. Втім не всі ганяються за комфортом.
«Як на мене, найважливіше кваліфікований медперсонал ― чи це є медінститут, чи це є перинатальний», ― зізнається пацієнтка відділення патології вагітних Людмила.
А ось Наталя Міхнова іншої думки. Свого первістка вона поїхала народжувати до перинатального центру у Луцьку. Там вона знайшла не тільки комфортні палати, але сучасне ставлення до породілі.
«Наприклад, там практикують вертикальні пологи. Там активно дотримуються теплового ланцюжка. Там кесарський розтин роблять під місцевою анестезією, а не під загальною», ― згадує жінка.
У новому перинатальному центрі у Львові буде 12 родзалів, та він розрахований на 255 ліжкомісць. Але ще найголовніше: тут зможуть виходжувати маленьких «нетерплячок», які народжують з вагою у 500 грамів і не возитимуть їх через півміста у дитячі реанімації.