Республіка 2013: «Не быць скотам!»

21:04, 30 вересня 2013

Третій міжнародний фестиваль музики та альтернативного вуличного мистецтва вже відбувся у Кам’янці-Подільському 13-14 вересня.

Антикомерційний захід (як себе іменують організатори) цього року запам’ятався десятьма «переродженими» фасадами, що їх розмалювали художники-муралісти, екоакцією з очищення каньйону р. Смотрич,  дощем та вже традиційним виступом білоруського гурту «Ляпис Трубецкой». Також у межах фестивалю провели тренінг-презентацію Компанії А 21 – міжнародної організації проти торгівлі людьми.

«Республіка» з початків виникла як заперечення надмірної комерціалізації і всіх сфер життя, і мистецтва зокрема. Тому головною метою заходу є «безкоштовна популяризація» мистецтва і перетворення «страшних закутків» міста (у цьому випадку – Кам’янця-Подільського) на осердя культури. Таким чином, протягом кількох тижнів перед фестивалем художники-муралісти (а вони ж – стріт-райтери) розписують фасади старих будинків, «хрущовок», перед тим, звичайно, отримавши відповідний дозвіл від міської влади та мешканців будинку. Слід зауважити, що працюють над фасадами професіонали, подекуди навіть із світовим ім’ям, такі як Vexta (Австралія) чи CactuseMaria(Італія). «Республіка» також дає поштовх і для українських молодих митців, дехто з яких після заходу організовує свої виставки за кордоном.

Цікаво, що левова частка коштів від фестивалю йде на витрати стріт-райтерів під час їхньої праці над фасадами. Словом, як наголошував один з організаторів та ініціатор фестивалю «Республіка» Андрій Зоїн: «У першу чергу цей захід – мистецтво, а потім – музика».

Щодо музики, то, як уже анонсувалося раніше, серед виконавців були гурти і з України, і з Білорусі: «Тартак», С.К.А.Й., «Ляпис Трубецкой», «Рэспубліка Паліна», «Аддіс Абеба», «Хамерман Знищує віруси» та інші. Протягом трьох днів діяли три сцени – основна, акустична (вона ж – літературна) та важка. Мінусом були розбіжності у розкладі – гурти виступали із запізненням. До речі, цього року основну сцену перенесли з замку на оборонні мури. Адже до того місцеві мешканці були проти гучної музики всередині фортеці, що нібито паплюжило історичну пам’ять і значущість будівлі.

У другій половині дня 14 вересня відбувся тренінг-презентація міжнародної Компанії А21, яка представляє рух аболіціоністів в Україні – тих, хто борються з торгівлею людьми. Подібний захід був на часі, адже наша держава входить у десятку країн світу, де «квітне» торгівля людьми.

Останнього дня фестивалю в одному з костелів Кам’янця-Подільського був невеличкий концерт  органної музики, який, зрозуміло, проходив не у межах «Республіки». Проте навіть на цій події можна було побачити «республіканців», які перебували під враженням від класичних токат та фуг.

Звісно, без гуморесок не обійшлося. Приміром, на заувагу щодо недостатньої кількості біотуалетів як для фестивалю такого масштабу організатори відповіли: «10 біотуалетів! Ми зібрали всі біотуалети у місті, ще й привезли один (аж!) з Чернівецької області!».

«Республіку-2013» провів осінній дощ, а на її завершенні поставив цьогорічну крапку гурт «Ляпис Трубецкой». Вільне мистецтво залишилося вільним людям, тільки-от наприкінці хочеться згадати слова з пісні вищезгаданого білоруського гурту: «Чым быць хочаш? — Не быць скотам!».

 

Фото – Ростислав Іваноньків