У вересні-жовтні експерти проаналізували 424 цитати 20 провідних українських політиків. Лише трохи більше третини висловлювань виявилися правдивими, а в інших випадках політики брехали, маніпулювали або сильно перебільшували факти. Лідером у неправдивих та маніпулятивних висловлюваннях є Юлія Тимошенко. Про це повідомляє фактчекинговый проект VoxCheck.
У підсумковий рейтинг брехунів і маніпуляторів аналітики включили 15 політиків, які зробили у вересні-жовтні 10 і більше заяв. У промовах були оприлюднені факти, які фахівці згодом піддали перевірці.
Список головних «брехунів» серед українських політиків очолила лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко – з 46-ти її фактологічних цитат тільки чотири або менше 10% виявилися правдивими.
Експерти відзначили, що 70% своїх заяв Тимошенко підкріплює статистикою, але в 26% випадків вона відверто брехала.
«95% усіх цитат Тимошенко виявилися негативно зарядженими. «Зубожіння», «геноцид», «знищення людей» — ці улюблені епітети Тимошенко вже стали мемами в соцмережах», – йдеться у повідомленні аналітиків VoxCheck.
При цьому майже в половині цитат лідера «Батьківщини» виявлена маніпуляція. Взяти правильну статистику і перекрутити її до невпізнанності — улюблений риторичний прийом політика. За цитатами Тимошенко можна скласти антологію маніпуляцій: опускає частину інформації; підмінює поняття;завищує або занижує оцінку; некоректно порівнює дані», – стверджують аналітики.
Трійку рейтингу популістів доповнили депутат Вадим Рабинович (13% правдивих заяв), який так і не виконав свою обіцянку вийти з фракції «Опозиційний блоку», і співкерівник «Оппоблоку» Юрій Бойко (16%).
«Якщо Тимошенко маніпулює зі знанням справи, то Рабінович часом просто плутає дані або не розуміє, про що говорить», – зазначили аналітики.
Інфографіка VoxCheck
В той же час головними «правдомовцями» української політики виявилися Володимир Гройсман, Петро Порошенко і Михеїл Саакашвілі.
Аналітики підкреслили, що зловити президента і прем'єр-міністра України на брехні дуже складно, оскільки вони практично не роблять емоційних заяв і звертають увагу громадян лише на досягнення влади.
З іншого боку, лідер партії «Рух нових сил» Михеїл Саакашвілі в 60% випадків говорить про негатив, а половина його цитат містять емоційне забарвлення.
«Він обурюється щоразу, коли йдеться про стан української економіки і боротьби з корупцією, але позитивно описує свої досягнення в Грузії. І в першому, і в другому випадку він в основному правдивий. Хоча любить і перебільшити — як свої успіхи в Одесі або Грузії, так і проблеми України», – наголосили в VoxCheck.