Рейтинги проти патріотизму

Чи зможе українське телебачення обійтися без російських серіалів

22:05, 22 червня 2014

Попри заборону трансляції російських телеканалів на території України російського контенту на телебаченні не дуже поменшало.

От цифри лише за один будній день. На 12 основних українських каналах було показано 29 російських серіалів, 4 українських (російською мовою та з залученням російських акторів), 10 американських та 8 серіалів усіх інших країн.

«Я пропоную не чекати, поки Коломойський побудує стіну на кордоні, а почати з того, що не збільшить витрати, але буде не менш ефективним: не постити російський контент, якщо є відповідник українською, - написала на своїй сторінці у Facebook  письменниця та журналіст Оксана Форостина, - Ми в Україні вже можемо самі читати, вибирати та перекладати з англійської та інших мов, поки Ігор Валерійович забезпечить бетонну стіну з колючим дротом та викопає рів із крокодилами, правда?».

Так само ставиться до телевізійного контенту і Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка ще в травні звернулася  до мовників виробити нові критерії і підхід до показу контенту. Відомства вважає за потрібне переорієнтувати вітчизняний ринок на виробництво українських серіалів, художніх фільмів, передач військово-патріотичної та морально-виховної тематики.

Першою відреагувала  група «1+1 медіа», яка заявила про зняття з ефіру фільмів, серіалів та програм, які вихваляють діяльність російських силових структур. Деякі із них були уже закуплені. 

До речі, українські мовники платять за 1 серію російського серіалу від 70 до 120 тисяч доларів США. Тоді як весь продакшн серіалу може коштувати компанії-виробнику від 50 до 100 тисяч за серію. Принаймні такі вражаючі цифри оприлюднив український Forbes

Крім того канал «1 +1» вже випустив в ефір перший серіал власного виробництва, мелодраму «Поцілуймося». Щоправда російською мовою та з російськими акторами. Андрій Коваль, програмний директор «1+1», розповів ZAXID.NET, що «роботу над цим проектом почали кілька років тому. Акторів в серіал ми запрошували виходячи з того, що наші глядачі добре відреагували на серіали з їх участю, які раніше транслювалися на каналі, щоб вони сприймалися, як близькі і органічні для нашого глядача». 

Крім того, після завершення «Поцілуймося» канал покаже серіал «Моє нове життя» Оксани Байрак та 4-серійну мелодраму «Інша жінка».

Олена Васільєва, головний продюсер серіалів та фільмів «1+1» розповіла ZAXID.NET, що планується і повністю україномовний продукт: «Це велика комедійна історія, я б охарактеризувала її, як сімейну комедію в стилі «Сватів», тільки українською мовою».

До речі, про «Сватів». Виконавець головної ролі у цьому серіалі Федір Добронравов став учасником скандальної бійки: у Таллінні члени знімальної групи фільму Станіслава Говорухіна, а серед них і «сват» Добронравов, побили людей через їх проукраїнську позицію. Відомий своїм українофобством й Іван Охлобистін. Проте за участю одіозного актора демонструють серіали «Інтерни» та «Метод Фрейда».

З цього приводу генеральний директор Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» Андрій Халпахчі під час круглого столу «Відмова українських медіа-груп від російського контенту: бізнес, інформаційна безпека, соціальна відповідальність» наголосив на необхідності визначити персон нон грата на українському телебаченні. Андрій Халпахчі зазначив, що йдеться не про весь російський продукт, а про людей, які агресивно налаштовані щодо України.

Проте деякі експерти вважають, що повністю від серіалів російського виробництва відмовитися неможливо, а ініціативу «1+1» називають «популізмом». «Питання відмови від російських серіалів дуже делікатне, так як, з одного боку, воно зачіпає національні інтереси, з іншого - впирається в економіку компанії», - повідомив представник групи StarlightMedia у коментарі виданню «Капітал».

Навіть при всьому бажанні з десяти найбільших телеканалів цю ініціативу зможуть підтримати 3-4, вважають експерти, решті просто не буде чим замінити російський продукт.

Проте ті, хто виробляє серіали, налаштовані більш оптимістично: «Збільшення обсягу виробництва телесеріалів дозволить не тільки уникнути ідеологічного впливу інших країн, але і скоротить обсяг імпорту і, як наслідок, витік грошей за кордон», - упевнений голова правління кінокомпанії Fresh Production Олег Щербина.

Проте, якщо близько 70% ефіру українських каналів займає продукт з Росії, зовсім інші рейтинги демонструють різноманітні торент-сайти. Тобто, той, хто сам вирішує, що дивитися, робить альтернативний вибір. Якщо підсумувати дані сайтів, які надають контент для скачування, то топ-п’ятірка виглядатиме так: «Гра престолів», «Пуститися берега», «Шерлок», «Справжній детектив», «Друзі». Тобто чотири американські серіали та один британський. Жодного російського.

Наразі питання існування російських серіалів на українському телебаченні все ще залишається на стадії обговорення. Жодних істотних змін за декілька місяців неоголошеної війни так і не відбулося. А тим часом на вулицях Львова знімають російський військовий серіал «Офіцерські дружини».