Резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи, прийнята у четвер, 26 січня, є найжорсткішою з 2004 року, коли також ставилося питання про можливі санкції щодо України. Про це заявив заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.
«Рада Європи – це поважна структура, в якій голос України завжди звучав досить, потужно починаючи з набуття членства в 1995 році, і сприймалася вона, незважаючи на те, що все ще перебуває під моніторингом цієї організації, як важлива країна регіону, яка може наблизитись до ЄC. Резолюція ПАРЄ була передбачувана. Вона дійсно вийшла досить жорстка, якщо порівнювати з резолюцією 2010 року, де висловлювали сподівання на чітке виконання Україною своїх зобов’язань та проведення реформ новою владою. Зараз же мова йде про можливе застосування санкцій у разі, якщо ситуація в Україні, зокрема щодо вибіркового застосування правосуддя проти політичних опонентів, не зміниться», – заявив Чалий.
Експерт зазначає, що резолюцією ПАРЄ подає сигнали Україні, що «без участі лідерів опозиції Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, без звільнення з-за ґрат їх, а також в.о. міністра оборони Валерія Іващенка, говорити не тільки про подальші позитивні оцінки, але й про зближення з ЄС, зокрема через механізм підписання або ратифікації угоди про асоціацію, буде майже неможливо».
«З іншого боку, на жаль, ми змушені спостерігати за тим, що і влада, і опозиція не знаходить всередині країни своїх внутрішніх механізмів та рішень і з’ясовує стосунки назовні. Звісно, якщо вичерпані внутрішні засоби, то опозиції нічого не залишається як заявляти про це за кордоном. Однак, варто розуміти, що це діє рикошетом по всій державі. І варто робити висновки, у першу чергу владі. І третій момент, який я би виділив щодо резолюції ПАРЄ – хоч вона і містить досить жорсткі позиції, але залишає відчиненим вікно можливостей для того, щоб виправити ситуацію», – вважає експерт.
Зокрема, Чалий бачить необхідність вирішити два питання для виправлення ситуації в Україні.
«Варто розширити поле конкуренції як в бізнесі, так і в політиці. Зокрема, допустити політичних опонентів до відкритого, чесного і прозорого виборчого процесу під час парламентських виборів. Однак, відверто кажучи, оптимістичні оцінки з цього питання складно формулювали. Формально є заяви і МЗС і партії регіонів, що буде реагування, але ми вже бачили попередні періоди і часто це залишається лише у вигляді декларування. Здається, що влада пріоритетом бачить своє перебування на посадах, дивиться у міжнародному питання у досить короткостроковій перспективі, охоплюючи цей рік, можливо період до президентських виборів, але не далі. А страждає вся країна!» – підсумовує експерт.
Водночас, Чалий зазначає, що резолюцію не варто розглядати з позиції можливості введення санкцій, а для унеможливлення цього.
«Не треба витрачати зусилля на дискусію, коли можуть бути застосовані санкції. Головне – зробити реальні кроки відповідно до зобов'язань України та рекомендацій ПАРЄ. Тоді зникне предмет критики. Саме тут треба концентрувати зусилля. М'яч на полі України», – додав він.
Зазначимо, що у резолюції ПАРЄ рекомендувала Україні зняти обвинувачення в перевищенні влади й зловживанні владою з колишніх вищих чиновників і забезпечити їхню участь у виборах Верховної Ради. При цьому ПАРЄ готова до застосування санкцій проти України.