РФ погрожує Україні перекрити газовий вентиль

08:40, 9 травня 2014

З урахуванням непередбачуваності ситуації в Україні не можна повністю відкинути можливість припинення поставок газу, якщо не буде вирішена проблема боргу.

"Щодо можливості припинення поставок газу в Україну, то з урахуванням непередбачуваності подій у цій країні я не відкидаю, якщо проблема газової заборгованості, яка становить близько $3,5 млрд не буде вчасно врегульована", - наголосив постійний представник РФ у Європейському Союзі Володимир Чижов.

Однак російський чиновник припустив, що сплатити борг Україна зможе за рахунок траншів МВФ: "Звідки вони візьмуть ці гроші? Ймовірно з траншів МВФ - інших джерел на сьогодні не проглядається, оскільки Єврокомісія сама по собі неплатоспроможна. Таким чином, під час обговорення проблем заборгованості за газ сьогодні обговорюється питання, чи можна використовувати на це кошти МВФ і чи вистачить їх".

Щодо розрахунку суми боргу Чижов зазначив, що "це досить проста арифметична задачка для третього класу".

"Ціна на рівні близько $485 за тисячу кубометрів була зафіксована в 2009 році у знаменитій угоді, яку підписав тодішній голова уряду РФ Володимир Путін і екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко у присутності тодішнього і нинішнього голови енергетичного відомства України Юрія Продана. Цю ціну ніхто не відміняв, але на неї були дві знижки", - пояснив Чижов.

"Перша знижка у $100 на тисячу кубометрів була дана в 2010 році, коли були підписані угоди по Чорноморському флоту. Причому ці угоди ставилися на період з 2017 до 2042 років. Як жест доброї волі знижку в $100 російська сторона стала застосовувати не з 2017 року, а відразу з 2010 року", - пояснив російський постпред.

"Друга знижка також у $100 - це частина того пакету допомоги Україні, який був підписаний з президентом Віктором Януковичем в кінці минулого року, і включав виділення Україні $15 млрд, з яких $3 млрд вже було перераховано. Ця знижка надавалася на щоквартальній основі, тобто з можливістю перегляду кожні 3 місяці. Умовою збереження знижки була своєчасна оплата газу за чинною ціною", - уточнив російський чиновник.

За словами міністра енергетики РФ Олександра Новака, за підсумками тристоронньої зустрічі у Варшаві 2 травня, "українська сторона не заплатила за четвертий квартал 2013 року, заплатила за січень і не заплатила за лютий, березень і квітень. Таким чином розмір боргу сягає вже близько $3,5 млрд", - зазначив Чижов.

"Термін на квітневий платіж тільки що пройшов. На підставі тієї ж угоди 2009 року "Газпром" переходить на режим передоплати. 17 травня "Нафтогазу" буде виставлений рахунок за червень з двотижневим терміном оплати - до 31 травня. Якщо 31 травня гроші не надходять, з 1 червня "Газпром" має повне юридичне право перекрити газ Україні", - пояснив Чижов.

"Юрій Продан погрожує оскаржити українські борги в арбітражі. Як я розумію їх позицію, припинення дії другої знижки, яка була узгоджена з Януковичем, вони навіть не заперечують. Натомість, Київ оскаржує припинення знижки за харківськими угодами. Для них визнання необхідності скасування цієї знижки рівнозначно визнанню ситуації з Кримом. Тобто, за їх логікою, ми повинні продовжувати їм платити за базування Чорноморського флоту. Не можу відкинути, що в цьому питанні ЄС може їх підтримати. Подивимося", - закцентував він.

За словами чиновника, це питання до кінця травня буде розглянуте на двох тристоронніх зустрічах щодо газу з участю голів міністерств енергетики Росії, України і ЄС.

Як повідомляв ZAXID.NET, з червня Росія через борги переводить Україну на передоплату постачань газу. У компанії "Газпром" кажуть, що сума сплати сягатиме $3,492 млрд. Однак ситуація з боргом за квітень неоднозначна, оскільки сторони не можуть зійтися в ціні на газ.

Російська влада запевняє, що скасувала всі знижки на блакитне паливо і воно повинне коштувати для України $485 за тисячу кубометрів. Натомість, Україна вирішила оскаржити цю ціну у Стокгольмському арбітражному суді.