РІЧНИЦЯ

10:15, 24 вересня 2008

24 вересня 2004 року студент економічного факультету Прикарпатського національного університету Дмитро Романюк кинув одне яйце. Подумаєш, яйце. Оно коаліція розпадається.

Ті, хто топтали майданівську сцену, тепер топчуть один другого, а ті, хто керували «голосуючим туризмом», домовляються з екс-«майданутими» про свого спікера. Безнадія?

Чи пам'ятаємо ми глибоку безнадію-2004? Чи пам'ятаємо шалений тиск, з яким діяла команда Януковича тоді - те, як відчуття, що наш світ стискається, що лукашенкізм крокує Україною, що ми для цього бандита - «козлы, которые мешают жить», приходило в наші серця? Якою безнадійною виглядала тоді та боротьба, поміж давно перевареного професійно-революціонерського середовища, при тотальній присутності «тому що надійного» кругом?

Сміх дав нам силу, дав нам змогу зрозуміти, що можна і треба діяти. Сміх об'єднав нас. Нам дуже бракує зараз того сміху - тому так сумно. Адже яйце - це так просто, треба тільки мати трошки сили волі, щоб сказати «ні».

Я не жив того вересня у Львові. Але я добре знаю про те, як боролися львівські побратими - акція за акцією, маніфестація за маніфестацією. Молодіжний рух «Спротив», разом з обома «Порами» і «Чистою Україною» перевернули тоді Львів з ніг на голову. І саме це яйце дало нам зрозуміти, що перемога можлива.

Я не був того вересня у Львові, максимум, що я бачив - це відео звідти, чув спогади тих, хто йшов і за ким йшли, читав їхні листівки. Вони жили цією революцією - тижнями, місяцями, віддаючись повністю їй, відкладаючи роботу і навчання на потім. Вони тримали цей жар в собі, крізь цю тяжку негоду байдужості і глибокої зневіри.

Я не бачив того вересня у Львові, і можу тільки уявити собі, що думали львів'яни, як вони почували себе. Те ґвалтування малого і середнього бізнесу податковою «добровільними» відрахуваннями в фонди політсил, шалений тиск на держслужбі, тонкі натяки студентам про правильний вибір і необхідність залишатись в гуртожитках в день голосування...

Звичайне яйце - це такий простий спосіб сказати своє «ні». Просто - для тих, хто ще не має обов'язків. Пам'ятаю, як мені за кілька днів до другого туру подзвонила моя знайома, і, плачучи, розказала, що її батькам-державним службовцям прямо сказали: або ви голосуєте за Януковича, або втрачаєте роботу. «Ви ж Пора, робіть щось...»

Звичайно ж, стартер ніколи не дорівнює цілій машині. Але без цього старту Революція б ніколи не рушила з місця, і не виставила нам високу планку свободи, котрої маємо прагнути.

Нам часто бракує пам'яті і самоповаги. Здавалося б, такий яскравий спалах свідомості і активності не мав би бути забутий. І я хочу вірити в те, що ми пам'ятаємо, і, якщо треба, повторимо це ще раз.

Днями від одного з політиканів прозвучало «залишити Майдан українській історії». Так, нібито він історією керує, і вирішує, що історія, а що ні. Та Майдан існує, поки ми цього хочемо.

Поки ми пам'ятаємо, за що доля ударила яйцем одного нахабного прем'єра.

Поки знаємо, що боротися за свободу - не дурість, а обов'язок.

А ви - пам'ятаєте?

 

Фото зі сайту novaya.com.ua