Рінат Ахметов отримав монополію на ринку постачання електроенергії

Компанія найбагатшого українця стала власником ще двох обленерго

12:22, 25 квітня 2019

Антимонопольний комітет на засіданні 25 квітня надав дозвіл компанії ТОВ «ДТЕК нафтогаз» на придбання у VS Energy акцій «Київобленерго» і «Одесаобленерго» у розмірі, що забезпечує контроль понад 50% обох підприємств. Про це інформує сайт «Наші гроші».

Голосування за це рішення було роздільним – більшістю від присутніх на засіданні членів АМКУ. Їхні прізвища стануть відомі після відповіді Комітету на запит.

Цим придбанням група Ріната Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку.

Напередодні голосування колишній член НКРЕКП Андрій Герус, який у команді Володимира Зеленського опікується антимонопольною тематикою, письмово повідомив держуповноважених АМКУ, що де-факто оператор мереж (обленерго) отримає вирішальний вплив на господарську діяльність відповідних постачальників електроенергії в регіонах, створених на базі енергозбутових підрозділів обленерго.

У свою чергу нардеп Вікторія Войцицька публічно звернулась до Ради національної безпеки України розглянути ситуацію з «енергетичною гіпермонополією Ахметова».

Наразі група Ріната Ахметова контролює понад 80% теплової енергогенерації, понад 80% видобутку енергетичного вугілля, Бурштинський енергоострів, через який може йти, але не йде імпорт в Україну дешевшої електроенергії з Європи.

Питання концентрації обленерго було винесене на засідання АМКУ 18 квітня, за три дні до програшу Петра Порошенка на виборах президента. Тоді рішення відклали на тиждень.

Як пише «Економічна правда», на початку січня 2019 року ДТЕК заявив про намір сконцентрувати 68,2949% акцій «Одесаобленерго» і 93,9978% акцій «Київобленерго», що належать групі VS Energy.

Цього ж місяця «ДТЕК Нафтогаз» стала власником 24,99% акцій «Київобленерго» і 16,773013% «Одесаобленерго».

Реальними власниками групи VS Energy є росіяни Євген Гінер, Михайло Воєводін і Олександр Бабаков.

Після закриття цієї угоди ДТЕК планує поглинути і решту 5 обленерго, що залишаються у власності росіян. Таким чином, під контроль Ахметова перейдуть «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Чернівціобленерго», «Рівнеобленерго».

До слова, з 2014 року року компанії українського бізнесмена Ріната Ахметова придбали активів на суму приблизно 22 мільярди гривень.