Впродовж останнього року спостерігаємо суттєве здорожчання на ринку нерухомості – за метр квадратний покупець платить більше ніж попереднього року. Важливо, що попит на нерухомість як комерційну, так і житлову залишається стійким. Протягом 2021 року відбувався постійний плавний ріст на первинному ринку нерухомості у Львові. У другій половині року зростання пришвидшилось і відбувся відчутний стрибок цін.
Лише за останній рік вартість метра квадратного у Львові зросла від 15 до 30%. В середньому, у 2020 році квадратний метр житла коштував 18000-20000 грн. Винятком у Львові є Галицький район, ціна там коливалась від 32000 до 35000 грн/м2. Цього року середня вартість у місті за квадратний метр 26000-32000 грн. Що цікаво, проекти змішаної забудови коштують ще дорожче. Такі комплекси, окрім житлової функції, поєднують у собі інші сервіси – безпечні двори, прогулянкові зони тощо. Тому і вартість їх дорожча. Львів в таких трендах не виняток, аналогічне зростання спостерігаємо в Києві та Одесі. Також здорожчання помітне за кордоном, у Кракові, Відні та інших містах.
Ринок нерухомості – це живий механізм, на який суттєво впливають умови ринкової економіки і у 2021 ці процеси бачимо дуже виразно. Є кілька моментів, які безпосередньо передували здорожчанню, ось кілька прикладів.
Однією із важливих причин підвищення цін на нерухомість став інфляційний стрибок. За останній рік рівень інфляції зріс майже в 4 рази. Це пов’язано із мільярдним друком коштів для запобігання кризових явищ у економіці. Зокрема, з постійними вимушеними заходами для боротьби з Ковід-19. Вартість товарів та послуг зросла у всіх галузях економіки, нерухомість не виняток.
Важливим фактором є і собівартість будівництва. Вона стала дорожчою, оскільки на ринку відбулось суттєве зростання вартості будівельних матеріалів. Перебої в глобальних ланцюжках поставок, призвели до дефіциту певних товарів. До прикладу, скло протягом певного часу було відсутнє на ринку, його ціна зросла аж до 200%. Відповідно, віконні конструкції, в порівнянні з минулим роком, подорожчали вдвічі. В середньому матеріали стали дорожчими від 15-30%, та на окремі позиції вартість збільшилась у 1,5-2,5 рази. Метал, до прикладу, подорожчав орієнтовно на 10 тисяч, відповідно, підросли ціни на все, куди він входить.
Також бачимо стрімке зростання вартості природного газу. Воно призвело до фактичної зупинки деяких промислових підприємств. До прикладу, заводи, які знаходяться на території Львівської області, на жаль, припинили свою роботу. Як наслідок, сьогодні маємо дефіцит керамічної цегли на ринку.
Попри це, попит на житлову та комерційну нерухомість на первинному ринку залишався стійким. Сьогодні на одного мешканця припадає приблизно 24 квадратні метри, коли у Німеччині, до прикладу, цей показник сягає 45-50. Будувати нове житло в Україні – це не лише вигода для будівельника, а й велика потреба для українців. Покупці почали уважніше ставитись до вибору житла, аналізують переваги комплексів, які пропонують забудовники.
Сьогодні ми бачимо тенденцію до зменшення пропозиції новобудов у Львові. На ринку залишилися, здебільшого, системні компанії, які дбають про свою репутацію. Такі забудовники створюють ліквідні, якісні проекти або ж розвиваються у цьому напрямку. Зацікавленість до девелопменту з непрофільних галузей та одноразових проектів суттєво зменшилась. Спостерігаю, що вибір не настільки великий, як здається. А об’єктів з розвиненою внутрішньою інфраструктурою ще менше.
Звичайно, важливу роль відіграє не тільки фактор покупців, які хочуть покращити житлові умови, але й інвесторів. Зацікавленість фізичних осіб в житловій та комерційній нерухомості залишається високою. Це стосується тих, хто хоче отримати вигоду у короткий період і тих, хто інвестує у нерухомість на тривалий період. І це не дивно, адже при сьогоднішньому рівні інфляції у валюті, низькому рівні депозитних ставок, відсутності фондового ринку – нерухомість стала один із найкращих інструментів для інвестицій. Я вважаю, що всі хто вже мав інвестиції в нерухомості до 2021 року, тільки виграють. Ринок залишається ліквідним, а ціни суттєво виросли.
Враховуючи усі фактори, ми можемо зрозуміти наскільки об'єктивне збільшення вартості квадратного метра. Вважаю, що станом на сьогодні воно є виправданим. Адже здорожчання собівартості будівництва, чи інфляція збільшать ціну у будь-якому випадку. І це нормально.
Як девелопер, я вважаю, що перед купівлею житла потрібно максимально вивчити ринок та будівельні компанії. Оцінити і підібрати оптимальний варіант для себе. Та основне, не боятись задавати питання своєму забудовнику. Часто за високою ціною квадратного метра стоїть справді якісний проект, який виправдовує свою вартість. Просто не завжди цифра квадратного метра розкаже про себе.