Ринок землі: що ухвалила Верховна Рада?

Пояснюємо на пальцях

18:25, 13 листопада 2019

Депутати Верховної Ради 13 листопада проголосували у першому читанні за закон, який у разі ухвалення в цілому відкриє ринок сільськогосподарської землі в Україні. Мораторій на її продаж діяв в країні з 2002 року – власники земельних паїв не могли вільно розпоряджатися ними, проте за рік вони отримають право продажу своєї землі.

За проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» проголосували 240 депутатів, майже всі – представники «Слуги народу». Із 11 законопроектів, поданих парламентарями депутати обрали той, котрий розробив профільний аграрний комітет. Він передбачає скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності з 1 жовтня 2020 року.

Хто матиме право купувати землю?

У разі остаточного ухвалення закону, покупцями стануть громадяни України, юридичні особи України, створені відповідно до чинного законодавства, територіальні громади та держава.

Які привілеї матимуть іноземці?

Це питання спричинило запеклі баталії у парламенті під час розгляду проекту закону. Депутати, що перебувають в опозиції до президентської більшості, навіть блокували трибуну з цього приводу. Раніше президент Володимир Зеленський, коли презентував земельну реформу, обіцяв, що «китайці, араби та інопланетяни» не будуть власниками української землі.

Напередодні голосування у спеціальному зверненні голова держави заявив, що між першим і другим читанням до законопроекту внесуть зміни. Згідно із цими змінами, «право продавати і купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані виключно українськими громадянами».

Ухвалений у першому читанні проект запроваджує обмеження, згідно з яким до 1 січня 2024 року не допускається набуття юридичними особами, бенефіціарним власником яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Уряд нині розробляє систему моніторингу кінцевого власника, аби унеможливити купівлю землі через підставних осіб.

Водночас структури, власниками або кінцевими бенефіціарами яких є іноземці, що працюють в Україні понад три роки і орендують землю, після того, як закон набуде чинності, зможуть купити цю землю.

Окрім того, закон дозволятиме позбавляти права на покупку землі фіз- і юросіб, іноземні держави, які потрапляють під дію закону про санкції.

Скільки землі можна купити «в одні руки»?

Законопроект запроваджує ліміт на продаж землі для одного громадянина, однієї юридичної особи та пов’язаних з нею структур. Обмеження не допускають набуття у власність більше ніж 35% сільськогосподарських земель об'єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України.

Фактично «в одні руки» можна буде купити до 205 тис. га землі.

Окрім того, передбачене переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.

Як торгуватимуть землею?

Землі державної та комунальної власності будуть реалізовуватися на торгах. Стартова ціна продажу – нормативна грошова оцінка.

Слід зазначити, що норми законопроекту до другого читання можуть зазнати змін. Але навряд це будуть радикальні зміни.

***

Нагадаємо, в Україні від 2002 року діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися ними, тому єдиним способом передачі землі для користування іншим особам є укладання договору оренди. Мораторій щодо запровадження повноцінного ринку землі було одним із зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом, але Україна досі не має законодавчої бази для повноцінного функціонування ринку землі.

Міжнародні фінансові партнери України, експерти та уряд вважають, що за час дії мораторію в Україні сформувався тіньовий ринок землі, на якому активно використовують корупційні схеми, а відсутність конкуренції призвела до падіння орендної плати.

Раніше ЄСПЛ зобов'язав Україну надати власникам сільгоспземель право вільно ними розпоряджатися, оскільки ця заборона порушує Європейську конвенцію з прав людини.

Напередодні опитування «Центру Разумкова» показало, що 68,3% українців них проголосували б за продовження мораторію. Результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке провели у вересні, понад 50% українців не хочуть скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення, а понад 60% вважають, що рішення про це мають ухвалювати на референдумі.

11 листопада у декількох областях України відбулися акції протесту аграріїв під гаслом «Ні розпродажу України!». Сільгоспвиробники перекривали автодороги, висловлюючи протест проти запланованої земельної реформи, пов'язаній зі скасуванням мораторію на продаж землі.