Ринок зі старого єврейського цвинтаря у Львові можуть перенести

12:13, 11 березня 2014

Виконком Львівської міськради не надав погодження на розробку детального плану території в межах вул. Раппапорта, Клепарівської, Броварної та Базарної. На цій території поряд працює два ринки – «Краківський» та ПП «Наш ринок». Останній хоче розробити такий план, аби впорядкувати свою територію. Однак виконком переніс розгляд цього питання.

ПП «Наш ринок» розташоване між «Краківським ринком» та лікарнею на вул. Раппапорта, працює тут з 2005 року.

Причиною для перенесення виконкомом розгляду питання зокрема стали зауваження начальника управління охорони історичного середовища міськради Лілії Онищенко. Вона вважає, що оскільки на згаданій ділянці розташоване старе єврейське кладовище, тут не може бути ні забудови, ні ринку. Зауважимо, і «Краківський», і «Наш ринок» фактично працюють на території старого кладовища.

Директор департаменту містобудування Львівської міськради Андрій Павлів наголосив, що наразі йдеться виключно про впорядкування території. І лише детальний план дасть змогу визначити, чи можна і що будувати на цій території.

Територія, щодо якої пропонується розробити детальний план. Джерело mapia.ua

В зауваженнях Онищенко також наголосила, що згадана територія має пам’яткоохоронний статус. Тому замовником розробки детального плану цієї території має бути не приватне підприємство, яке має свій інтерес до території, а Львівська міська рада, яка має також оплатити виготовлення цього документа. В документі, в свою чергу, треба передбачити неможливість будь-якої забудови та перенесення ринку з території кладовища, наголошує чиновниця.

«Інтереси ринку є. Я їх розумію, вони хочуть розвиватися, реконструювати, будувати, а інтереси пам’яткоохоронного законодавства з цим входять в конфлікт. Тому є пропозиція, щоб це розробляли за кошти міста, принаймні, щоб місто було замовником», – вважає радник міського голови Львова Василь Косів.

Андрій Павлів водночас сказав, що колишня територія кладовища не може використовуватись під ринок, але власне для цього і має бути розроблена містобудівна документація, яка це підтвердить.

Своєю чергою перший заступник міського голови Львова Олег Синютка запропонував, аби перед прийняттям рішення фахівці, громадські організації обговорили це питання. Тож виконком переніс розгляд питання.

В управління охорони історичного середовища наголошують, що перша згадка про єврейський цвинтар на цій території датувалась ще 1414 роком. За німецької окупації тут здійснювали несанкціоновані захоронення, в тому числі померлих від інфекційних хвороб. На ділянці залишились старі будівлі (зараз там міська лікарня та її лабораторія). Раніше у міській раді також оголошували про ініціативу створити на цій території меморіальний парк.

Додамо, кілька років триває конфлікт за територію на вул. Раппапорта, де функціонує ПП «Наш ринок» (між уже згаданим ПП та новою фірмою – ТОВ «Ринок наш», яка також висловлює претензії на землю).

Разом з тим, поряд з "Нашим ринком" працює також "Краківський ринок". Ще 2012 року рабини зі США звернулись із проханням відновити у Львові єврейський цвинтар, перенісши з його території торгові ряди "Краківського ринку".