Рішення по об'єктах в Криму без України неможливі, - ЮНЕСКО

16:02, 23 квітня 2014

На зустрічі Євгена Нищука з генеральним директором ЮНЕСКО Іриною Боковою обговорили актуальні питання і визначили важливість охорони й збереження національної культурної спадщини на тимчасово анексованих Росією територіях Автономної Республіки Крим.

«Зустріч відбулася, у вівторок, 22 квітня в Києві», - повідомили Zaxid.net у прес-центрі Міністерства культури.

Під час зустрічі міністр наголосив на необхідності створення, в рамках компетенції ЮНЕСКО, моніторингових місій експертів для оцінки стану збереження культурних цінностей та дотримання міжнародних зобов'язань. Він також підкреслив, що серед іншого, сьогодні у Криму надзвичайно гостро стоїть питання початку сезону археологічних досліджень.

«В умовах окупації території все, що буде викопане (археологами - ред.) має небезпеку бути вивезене з України. А ми маємо розуміти – навіть найменший камінчик – це культурне надбання. І не лише України, а й цілого світу. Саме тому важливо випрацювати механізм контролю над роботою археологічних груп.  Подібна ситуація була у Косово, на Кіпрі та Палестині, але у нас особливість – бо у нас особливий північний сусід» - сказав Євген Нищук, і додав: 

«Ускладнюється все тим, що багато комунікацій втрачено. Але, за інформацією з неофіційних каналів, сьогодні поки не зафіксовано фактів  вивезення за територію України із захоплених територій, об’єктів українського музейного фонду.  Ми працюємо над відновленням зв’язку і закликаємо на допомогу міжнародні інституції – ЮНЕСКО, Раду Європи. Аби ті залучили у переговори своїх експертів».

Ірина Бокова запевнила, що всі питання по об'єктах в Криму будуть вирішуватися за участю України.

Згадані об’єкти – це передусім внесені до списку ЮНЕСКО заповідники: Херсонес Таврійський і Бахчисарайський заповідник. Останній вже практично був напередодні включення до списку, оскільки Україна підготувала так зване «номінаційне досьє» для оцінки пам’ятки.

«Однак за обставин анексії Криму виникло питання, як далі бути», - заявив Нищук.

На зустрічі з Іриною Боковою міністр культури запропонував зробити так званий «зонний закон» відносно тих об’єктів, які є в списку і вважаються культурною спадщиною України, Європи та світу.

«Сам факт присутності гендиректора ЮНЕСКО, який ніколи до цього не відвідував Україну зі своїм заступником, який ніколи не вів такого активного діалогу – це свідчення того, що ми повинні сказати як суспільству, так і нашим можновладцям, що все під уважним наглядом, що у нас є зобов'язання перед ЮНЕСКО і ми просимо звернути на це увагу, й прискорити прийняття таких законів», - заявив Нищук.

Нагадаємо, що раніше виконавча рада ЮНЕСКО затвердила спеціальну запропоновану Україною резолюцію, яка засуджує агресію РФ на півострові після того як в кінці березня Україна попросила ЮНЕСКО захистити культурні цінності Криму від військової присутності Росії і захистити об'єкт світової спадщини - культурно-історичний заповідник Херсонес Таврійський.