Рішення Євросуду не вимагає звільнення Тимошенко, - Ківалов

23:00, 30 квітня 2013

Рішення Європейського суду з прав людини щодо справи екс-прем'єра Юлії Тимошенко не означає, що її необхідно негайно звільнити.

Про це заявив член парламентської фракції Партії регіонів Сергій Ківалов.

"Жодного юридичного обґрунтування звільнення особи на підставі сьогоднішнього рішення Страсбурзького суду немає і бути не може. У своєму рішення суд дав оцінку дотримання вимог Конвенції з прав людини при її затриманні та обранні для неї запобіжного заходу. Рішення жодним чином не стосується суті справи, за якою її (Тимошенко - ред.) звинувачують. Рішення ясно і чітко дає оцінку наявній ситуації. Все інше - політичні спекуляції", - переконаний Ківалов.

По суті, зазначив політик, є скарга Тимошенко, є рішення ЄСПЛ за цією скаргою, є тримісячний термін для оскарження цього рішення і є обов'язок держави відповідно до вимог Конвенції 1950 р. виконати це рішення. Але лише тоді, коли воно набуде статусу остаточного.

"Я, будучи доповідачем ПАРЄ з питання "Забезпечення ефективності Страсбурзького Суду: структурні недоліки держав - членів", досить ґрунтовно вивчав прецедентне право ЄСПЛ. І, дійсно, в практиці ЄСПЛ були прецеденти, я зараз говорю, приміром, про справу "Фатуллаєв проти Азербайджану", коли ЄСПЛ у своєму рішенні зобов'язував державу забезпечити негайне звільнення заявника. Що стосується Тимошенко, то суд такої вимоги не висунув", - зазначив Ківалов.

За його словами, "ЄСПЛ укотре вказав нашій країні на те, що норми чинного на момент затримання (Тимошенко - ред.) Кримінального процесуального кодексу не відповідали вимогам Конвенції. Старий КПК 1961 року дійсно морально застарілий".

Ківалов нагадав, що Україна вступила до Ради Європи в 1995 році, а ратифікувала Конвенцію про захист прав і основних свобод людини в 1997 році. "Відповідно, норми карного процесуального законодавства просто необхідно було привести у відповідність до примату прав і свобод людини й громадянина", - сказав він.

Ківалов підкреслив, що новий КПК України, який набув чинності в листопаді 2012 року і діє наразі, істотно змінив законодавче забезпечення питань затримання і процесуальних прав затриманих, відповідно до європейських стандартів.

Нагадаємо, 30 квітня 2013 року Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) встановив політичну мотивацію арешту екс-прем'єра України Юлії Тимошенко щодо "газової справи" і порушення її прав у зв’язку з арештом. Водночас, Генеральна прокуратура України наполягає, що арешт Юлії Тимошенко був законним.

Урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ Назар Кульчицький дав зрозуміти, що Україна може оскаржити це рішення.

У ЄС і США, зважаючи на рішення ЄСПЛ, закликали українську владу якнайшвидше звільнити Юлію Тимошенко.