У ПАРЄ зростає розчарування в аспекті виконання Києвом узятих на себе зобов’язань, вважає співдоповідач по Україні моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи Маіліс Репс (Mailis Reps, Естонія, Альянс лібералів і демократів).
В інтерв'ю в Страсбурзі М. Репс нагадала, що остання доповідь по Україні була підготовлена «майже рік тому».
«Тоді ми розуміли, що маємо дати кредит довіри новій владі», — окреслила ситуацію М. Репс.
Вона також нагадала, що і за часів підготовки доповідей попередніми доповідачами, у тому числі і Ханною Северінсен, щодо України «було багато хороших надій», а Асамблея «була дуже м'якою у своїй позиції, коли в Україні нічого не відбувалося».
«У той час ми не реагували на ці проблеми належним чином, сподіваючись, що демократичні реформи, які Україна почала, і надія, яка була в людей, матимуть результат. Сьогодні, на жаль, ми маємо сказати, що, незважаючи на те, що риторика в Україні змінилася, результатів немає», — казала співдоповідач.
У зв'язку з цим М. Репс вважає, що «період кредиту довіри закінчений».
«Влада отримала свій час, вона надала свої плани, і нині прийшов час для дій. На минулій проміжній доповіді з Україною ми відзначали, що є наміри, є кроки вперед, але зараз ми маємо сказати, що рік потому багато з відчуттів, які у нас були, багато з побоювань, які у нас були, почали все більше і більше ставати правдою», — підкреслила вона.
Зокрема, за її словами, серйозну стурбованість викликає законопроект про вибори народних депутатів.
«Якщо раніше парламентські вибори в Україні ніколи не ставилися під сумнів, то новий проект надає для цього всі підстави», — застерегла співдоповідач.
У зв'язку з викладеним М. Репс висловила думку, що "є всі підстави сказати, що мова, якою буде написана наступна доповідь, буде серйозно відрізнятися від попередньої".
«Ми маємо зрозуміти, що причиною того, що відбувається в Україні і серйозного незадоволення з боку багатьох європейських лідерів, включаючи членів Асамблеї, є розчарування. Вони готові зробити дуже різні дії — для цього є можливість — і мова доповіді буде іншою, можна позбавити права голосу тощо. Але, звичайно, сьогодні про це занадто рано говорити», — сказала вона, додавши: «Досить слів, прийшов час для дії».
Відповідаючи на питання, якими будуть дії ПАРЄ в разі винесення обвинувального вироку Юлії Тимошенко, депутат ПАРЄ висловила думку, що в цьому випадку з боку цієї європейської інституції «буде дуже наполегливий запит декриміналізувати статтю Кримінального кодексу».
«Відповідно до міжнародного законодавства, якщо стаття зникає з Кримінального кодексу, вона буде звільнена, навіть якщо вона буде засуджена. Це те, чого домагаються європейські лідери, тому що і Баррозу (Жозе Мануель Баррозу — президент Європейської комісії) і Меркель (Ангела Меркель — канцлер Німеччини) прекрасно знають, що під час газової кризи це вони вчинили на неї тиск, щоб прийняти рішення», — висловила своє бачення ситуації М. Репс.