У квітні цього року писав про особливості сучасного студентського руху в Україні і, зокрема, у Львові. Короткий блоговий текст викликав немалу дискусію, але її значна частина, на жаль, майже зовсім не стосувалася задекларованої проблеми. Дискутанти звинувачували мене у недостатній патріотичності та доводили, що «свідомі» студенти у Львові є. Найбільше обурювала дописувачів назва блогу «Прикормлені і ліниві», мовляв ми маємо чудове, свідоме, безкорисливе і патріотичне студентство. Щоб не починати вкотре пустопорожню розмову на цю тему, подам лише короткий опис двох вчорашніх подій.
Вчора, тобто 11 листопада 2010 року, студенти та викладачі Лондона протестували проти намірів правлячої коаліції підвищити оплату за навчання в університетах. Підвищення має бути надзвичайним, тобто замість теперішніх 3290 фунтів студенти змушені будуть платити 6, а деколи і 9 тисяч фунтів за рік навчання. Отож, приблизно 40 тисяч студентів вийшли на вулиці Лондона і агресивно протестували проти такої політики нового коаліційного уряду. Найбільш масовими були протести перед парламентом та головним офісом британських консерватистів. Дійшло до серйозних сутичок з поліцією. Пізніше натовп пішов до офісу ліберальних демократів. Цього разу поліції вдалося не допустити нищення партійної централі. Мене особисто в цій історії вразили не самі протести, а розмірковування лідера студентського руху Аарона Портера. Він остеріг лібералів, що підтримуючи політику перекладання фінансового тягаря на студентів, вони втратять підтримку цілого покоління. На виступі перед студентами він заявив, що теперішнє покоління студентів, як і наступне, не можуть відповідати за нерозумну економічну політику сучасної правлячої еліти, яка привела до спорожніння державних фондів.
Вчора у Львові мала відбутися частина всеукраїнської студентської акції проти комерціалізації освіти. У Львові мав відбутися театралізований флеш-моб, в якому планувалася участь 140 студентів. На площу біля пам’ятника Іванові Франку прийшли лише журналісти та правоохоронці. Студенти не з’явилися. Член Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив» (ФРІ) Максим Кицюк пояснив, що можливо було погано налагоджено інформування студентів, а може їх заспокоїли слова президента В.Януковича, що основні пункти сумнозвісної постанови №796 вже скасовані. Студенти мали намір вимагати повної відміни цієї постанови, підвищення зарплати викладачам та стипендій студентам, але не прийшли. Максим Кицюк також покликався на якусь дивну співбесіду ректорату ЛНУ ім. І.Франка зі студентським активістом Олександром Литвиновичем, після якої ніби студенти втратили інтерес до протестних акцій. Проте, вже сьогодні М.Кицюк змушений був спростувати самого себе і заявив: «Як виявилось, я неправильно зрозумів слова Литвиновича. Тому те, що на Литвиновича тиснув ректорат, не відповідає дійсності: на нього ніхто не тиснув». «Олександр Литвинович, як виявилось, говорив не про себе, а про те, що викладачі радили студентам не йти на пікет, а залишитись на навчанні, бо не вірили, що така акція відбудеться і набере такого масштабу. Я поширив неправдиву інформацію і визнаю це», – додав Кицюк.
Отака от вимальовується культурно-ментальна різниця між ними і нами…