РНБО оприлюднила скандальну стенограму засідання після анексії Криму

Міністр оборони Тенюх попереджав, що Росія може дійти до Києва за півдня, а Турчинов єдиний підтримав військовий стан

13:41, 22 лютого 2016

Під час анексії Криму наприкінці лютого 2014 року Росія на кордоні з Україною зосередила 38 тис. військовослужбовців з великим арсеналом важкої техніки, вертольотів і кораблів у Чорному морі. У самому Криму на той момент було понад 20 тис. російських військових проти 1,5-2 тис. українських, готових виконувати наказ про застосування зброї. Про це йдеться у стенограмі засідання Ради національної безпеки та оборони України від 28 лютого 2014 року щодо ситуації, яка склалася в державі наприкінці лютого – в березні 2014 року (питання анексії Автономної Республіки Крим).

Витяги з стенограми опублікувало LB.ua.

У стенограмі сказано, що, за даними Міністерства оборони, які на той час представив виконувач обов'язків міністра оборони Ігор Тенюх, «під прикриттям навчання збройних сил Російської Федерації відбувається концентрація російських військ вздовж всього українсько-російського кордону».

«Їхня мета - не просто демонстрація сил, але реальна підготовка до вторгнення на нашу територію: перехід і виконання бойових завдань. На Київському, Харківському і Донецькому напрямках вже сконцентровано 38 тис. осіб, 761 одиниця збройної танкової техніки, 2200 броньованих машин, 720 артилерійських систем та залпового вогню, також до 40 ударних вертольотів і 90 вертольотів бойового забезпечення та 90 літаків штурмової авіації. В акваторії Чорного моря на бойове чергування вийшло 80 військових кораблів РФ», - повідомив тоді Тенюх.

Окрім цього. в.о. міністра оборони на засіданні попередив, що Росія налаштована серйозно.

«Відбулася розмова командувача ВМС із командувачем Чорноморським флотом, який у прямій розмові сказав: «Я не маю повноважень з вами вести переговори, але скажу наступне. Ми підемо до кінця - це перше. Друге. Усі війська приведено в повну бойову готовність. Третє - якщо ви нам не будете протистояти, то крові не буде і все мине мирно". Тобто ратував за повну здачу, капітуляцію і перехід на бік РФ», - заявив тоді Тенюх.

Він також наголосив, що об'єкти у Криму захопили спецпризначенці з досвідом бойових дій у гарячих точках РФ.

За його словами, на той момент Україна армії не мала.

«Ми можемо зібрати з усієї країни військове угруповання чисельністю близько 5 тисяч військовослужбовців, здатних виконувати бойове завдання. Їх ми можемо кинути в Крим, але це не вирішить проблеми Криму. Ми їх там просто покладемо. А що робити з тисячами кілометрів кордону і підготовкою Росії до вторгнення. Якщо зайдуть вранці з боку Чернігівської області, то до вечора вже в Києві будуть», - говорив Тенюх.

За його оцінками, в Криму на той момент було понад 20 тисяч російських військових проти 1,5-2 тисяч українських, готових виконувати наказ про застосування зброї.

Тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко доповідав, що голова Верховної ради Криму Володимир Константинов і оголошений прем'єром Криму Сергій Аксьонов перейшли на бік Росії і перебували в координації з Чорноморським флотом Росії. Також він повідомив на Раді про масштабний перехід військовослужбовців, співробітників «Беркута» й інших правоохоронців на бік РФ і взяття під контроль російськими силовиками об'єктів інфраструктури півострова.

Наливайченко говорив, що дії Росії отримали масову підтримку населення Криму, і пропонував робити все можливе, щоб не допустити стрілянини і жертв серед мирного населення чи військових ЧФ РФ.

Стенограма засідання РНБО

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков доповідав, що внутрішні війська і ППС у Криму тоді ще несли службу, але протидіяти росіянам не збиралася.

Окрім цього, на оприлюднених сторінках йдеться про можливість введення військового положення, яке, згідно з документом, підтримував тільки секретар РНБО Олександр Турчинов.

Також повідомляється, що Турчинову телефонував голова Держдуми Росії з погрозами.

Однак голову РНБО не підтримували голова Генпрокуратури Віталій Ярема й Ігор Тенюх.

«Воєнний стан у цій ситуації нам не допоможе. Ми не маємо можливості його ввести в Криму, ми не можемо залучати органи внутрішніх справ, яких на сьогодні немає, і також Службу безпеки, якої фактично не існує. Я не кажу вже про армію. Все це потрібно створювати, а потім говорити про введення якогось там стану», - говорив Ярема.

Тенюх наголошував, що в армії є солдати, які ні разу у своєму житті не стріляли.

В свою чергу, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв про необхідність політичного вирішення виниклого конфлікту, оскільки в країні немає ні грошей, ні боєздатності.

«У нас на казначейському рахунку взагалі відсутні гроші. Тому моя пропозиція, шановний Олександр Валентинович, в першу чергу спробувати вирішити, як можна швидше, це через політичні консультації і через іноземних посередників», - йдеться в документі.