Родичі «Золотої Дзиґи»

Топ-10 найпрестижніших національних кінопремій

09:01, 19 квітня 2017

20 квітня у Києві пройде перша церемонія вручення національної кінопремії «Золота Дзиґа»., яка була створена у рекордні терміни за ініціативи Одеського кінофестивалю.

Лише 20 лютого організатори презентували ініціативу створення Української кіноакадемії та проведення першої національної кінопремії. Згодом було зібрано склад академії, обрано правління та оголошено номінантів на нагороду. «Золоту Дзиґу» за внесок у кінематограф отримає актриса Лариса Кадочникова.

До складу кіноакадемії увійшли 243 академіки. Головою правління Кіноакадемії став Михайло Іллєнко. У шорт-лист першої кінопремії увійшло 17 фільмів. Нагорода вручатиметься у 13-ти номінаціях. В кожній номінації за перемогу змагаються по три претенденти.

Лідерами за кількістю номінацій стали кінострічки «Гніздо горлиці» Тараса Ткаченка (8 номінацій) та «Моя бабуся Фанні Каплан» (7 номінацій). Документальний фільм львівського режисера Остапа Костюка «Жива ватра» має 3 номінації.

Нагадаємо, на розгляд кіноакадемії було подано 76 фільмів, які вийшли в український прокат протягом 2016 року. До лонг-ліста увійшло 54 кінострічки. 12 з них – повнометражні ігрові фільми, 15 – короткометражні ігрові, 19 – документальні, 8 – анімаційні.

Статуетку «Золота Дзиґа» зробив відомий український скульптор Назар Білик. «Золота Дзиґа», за словами організаторів, втілює у собі «стрімкість, невпинний розвиток українського кінематографа, та є відсиланням до форми кадру кіноплівки, що протягом десятиліть була головним засобом для створення світових кіношедеврів».

Напередодні вручення «українського Оскара» ZAXID.NET вирішив нагадати, які кінопремії вручають в інших країнах. Ми обрали 10-ть найпрестижніших із них.

Зауважимо, що йдеться не про фестивалі, а саме про національні кінопремії, тож у списку не буде таких престижних кінонагород як «Золота пальмова гілка» чи «Золотий ведмідь». Фільми на фестивалі потрапляють з уього світу, їх обирає сам фестиваль, а судить журі. Національні премії розглядають усі фільми, які вийшли у прокат в країні чи регіоні протягом року (часом фільми об'єднує мова). Переможців обирають найчастіше сотні членів кіноакадемії, яка також складається із кінематографістів цієї ж країни чи регіону.

«Оскар»

Найвідомішу кінопремію у світі кіно вручає з 1929 року Американська кіноакадемія. У кіноакадемії - близько 6 тис. членів. Середній вік членів - 63 роки. «Оскара» вручають у 24-х основних номінаціях. Кожна професійна гільдія голосує у своїх номінаціях: актори – за акторів, фахівці з монтажу визначають переможців у категорії «найкращий монтаж» тощо. Усі академіки голосують лише за номінацію «найкращий фільм».

«Оскар» вручають англомовним фільмам, для усіх інших передбачена номінація «найкращий фільм іноземною мовою». Віднедавна фільми, зняті не англійською мовою, можуть претендувати на акторські номінації (наприклад, цього року Ізабель Юппер була номінована за франкомовний фільм «Вона»).

Премію вручають наприкінці лютого. Автор статуетки – Седрік Гіббонс.

Премія Європейської кіноакадемії

Континентальна премія Європейської академії кіно була заснована у 1988 році. За задумом засновників вона мала протистояти «Оскару» та символізувати об’єднану Європу. Саме тому першу кінопремію вручали у Західному Берліні.

До 1997 року премію називали «Фелікс» за назвою статуетки, яка вручалася лауреатам з 1988 по 1996 рік. Статуетка мала певну схожість з диригентом естрадно-симфонічного оркестру, який супроводжував перші церемонії вручення премії. Також так називалося кафе у Каннах, де у травні 1987 року кілька знаменитих режисерів і придумали цей приз.

Щорічне вручення премії відбувається в різних столицях Європи. На відміну від американського «Оскара» статуетка «Фелікса» не золота, а бронзова, на латуннім постаменті, її макет був зроблений німецьким скульптором Маркусом Люперцем.

Таку статуетку вручали до 1997 року

З 1997 року статуетку поміняли на стилізоване зображення жінки в довгому вбранні з вигравіруваними на ньому зірками. Автором цієї статуетки є британцем Тео Феннеллом. Премію вручають на початку грудня.

Європейська кіноакадемія ініціювала численні заходи на підтримку ув’язненого у Росії українського кінорежисера Олега Сенцова.

BAFTA

Британська академія кіно і телевізійних мистецтв була заснована в 1947 році. Кінопремію вручають з 1948 року. З 2002 року вручення відбувається на початку лютого, тож BAFTA називають «репетицією "Оскара"». Премію вручають у 24 номінаціях у сфері кіно. Окремо проходить нагородження в галузі телебачення, а з 1998 року нагороджують і за відеоігри.

Нагорода Академії має вигляд театральної маски. Її дизайн у 1955 році розробив американський скульптор Мітці Канліфф.

«Сезар»

Французьку кінопремію «Сезар» вручає з 1976 року Академія мистецтв та технологій кінематографа за підсумками голосування 3900-та її членів у 22-х номінаціях. Церемонія нагородження відбувається у лютому.

Свою назву премія отримала на честь французького скульптора Сезара Бальдаччіні, автора статуетки, яку вручають переможцям.

«Сезар» вручають фільмам, зробленим за участю Франції (наприклад, на премію претендував знятий у Туреччині «Мустанг»). Для інших фільмів з усього світу є окрема номінація.

«Гойя»

Los Premios Goya - національна кінопремія в Іспанії, яку присуджує іспанська Академія мистецтв та кінематографії. Її вручають у лютому з 1987 року, премія має 28 номінацій.

Свою назву вона отримала на честь іспанського художника Франсіска Гойя. Його бронзовий бюст роботи Хосе Луїса Фернандеса і є нагородою.

«Давид ді Донателло»

«Давид ді Донателло» - нагорода в італійському кінематографі. Її вручає з 1956 Академія італійського кіно. Сьогодні премія вручається у 24 категоріях.

Нагорода зроблена у вигляді золотої статуетки - копії статуї Давида скульптора Донателло.

«Лола»

«Лола», або офіційно Deutscher Filmpreis - вища кінонагорода Німеччини. У 1951-2004 роках присуджувалися урядовою комісією, з 2005 року - Німецькою кіноакадемією.

Загальний призовий фонд премії становить близько €3 млн, які виділяються з державного бюджету. Премія вручається у 16-ти номінаціях.

З 1999 року нагородою є статуетку у вигляді жіночої фігури у сукні в вигляді золотої кіноплівки. Автором статуетки є нью-йоркський дизайнер Мечтілд Шмідт.

Ім'я «Лола» мають героїні фільмів відомих німецьких режисерів: Марлен Дітріх в «Блакитному янголі» Йозефа фон Штернберга, Барбара Зукова в картині «Лола» Райнера Вернера Фассбіндера та Франка Потенте в «Біжи, Лоло, біжи» Тома Тиквера.

«Орли»

Польські кінонагороди вперше були вручені у 1999 році у 12-ти категоріях. Зараз вони вручаються в 19 категоріях (в кожній з них від 2 до 6 номінантів).

Організатором, а також ініціатором створення і вручення нагород було «Товариство незалежних виробників кіно- і теле- фільмів» на чолі з продюсером головою Даріушем Яблоньським, який і придумав цю нагороду. У 2003 році, зі створенням Польської кіноакадемії, присуджувати нагороди почала вона.

Кандидатами на Польські кінонагороди можуть бути всі польські художні ігрові фільми (а також їх творці й актори), які вперше вийшли на екрани у Польщі, як мінімум на тиждень загальнодоступного платного показу в період з 1 січня по 31 грудня.

Автором статуетки, яку вручають з 2001 року, є польський скульптор Адам Федорович.

Під час вручення «Орлів» польські кіноакадеміки провели акції солідарності з Олегом Сенцовим.

Азіатська кінопремія

Азіатська кінопремія вручається за найкращі азіатські картини міжнародного прокату. Перша церемонія відбулася 20 березня 2007 року в Гонконзі, деякі ЗМІ відразу ж охрестили її «азіатським Оскаром».

Премія спонсорується владою Гонконгу, нагороди вручаються у 10-ти категоріях. Статуетку розробив Вільям Чанг.

«Аріель»

Ariel Awards - мексиканська національна кінопремія, яку вручають щорічно, починаючи з 1947 року. Її вручає Академія кінематографічних мистецтв і наук Мексики. Приз, фігурка чоловіка, був створений скульптором Ігнасіо Асунсоло. Премія названа за заголовком книги уругвайського письменника Хосе Енріке Родо. Нагороди вручають у 35 номінаціях.