Рок-ровесники Незалежності

Що стало з чисельними гуртами, які створились на початку 90-х?

17:45, 24 серпня 2016

Зараз на часі стало пригадувати чимало справжніх хітів незалежної України різних років. Саме напередодні Незалежності, на межі 80-90 років, українська музика, насамперед рок, переживала справжній розквіт. Перший «Вивих», друга «Червона рута»… Ці фестивалі ввели у широкий культурний обіг без перебільшення десятки рок-гуртів. Як склалась доля найяскравіших із них? Чи всі ровесники Незалежності зуміли «дожити» до її 25-річчя?

ZAXID.NET сьогодні нагадує про долю лише десяти із них.

«Клуб шанувальників чаю» об'єднав кількох фізиків та енергетиків. Як писали про гурт на початку 90-х, вони були, «прихильниками "живого" звучання та філософського світосприйняття». Власним стилем музиканти називали арт-рок.

Група проіснувала недовго, хоча більшість її учасників успішно реалізували себе в інших проектах. «Ми розійшлися без конфліктів, ми просто зрозуміли, що втомлені один від одного… У нас щодня були репетиції, і ми грали по п’ять-шість годин поспіль, дуже багато часу проводили разом. Найбільшою проблемою "чайників" було те, що кожен – індивідуальність. І кожний пішов своїм шляхом», - говорять музиканти.

Кілька років тому учасники гурту Олександр Ксенофонтов, Олег «Джон» Сук та Влад Дебрянський випустили декілька синглів у якості Tea fan club.

«Вій» - етно-рок-гурт. Самі музиканти характеризують свою творчість як «dark ethno fusion». Музика «Вія» звертається до давнього слов'янського фольклору та язичницької міфології. Гурт був заснований у 1991 році в Києві.

Керівник гурту Дмитро Добрий Вечір, який заснував його разом з Ігорем Лемешком та Олегом Козловим. У 1993 р. «Вій» випустив свій перший альбом «Чорна рілля». У 2013 р. музиканти гурту, за їх словами, «свідомо зробили перерву у творчості». Зараз гурт знову виступає.

Гурт «Мертвий Півень» народився у середовищі Львівського університету ім. Івана Франка, де навчалися більшість його майбутніх учасників. У 1989 році музиканти збиралися в кафе «Старий Львів» на вулиці Валовій; назва гурту походить від вивіски кафе. Лідером був Любко Футорський. Згодом він пішов з групи.

Перші музичні експерименти МП відбувалися виключно з акустичними інструментами. Саме в такому звучанні гурт здобув перемоги на фестивалях «Вивих» у Львові у 1990 році, де виступив уперше, та «Червона Рута» у Запоріжжі в 1991 році, а також записав свій перший альбом «ЕТО» (1991).

Одна з найвпізнаваніших рис колективу - пісні на вірші відомих українських поетів. Особливістю «Мертвого Півня» було і те, що майже всі його учасники паралельно займалися окремими проектами в різних галузях культури. У 2011 році гурт припинив своє існування.

«Плач Єремії» на початку 1990 року заснував Тарас Чубай, який тоді виступав у складі музичного театру «Не журись»). Проте Чубай (гітара, вокал, музика) та Всеволод Дячишин (бас) грали разом ще з 1985 року (гурт «Циклон»).

Свій перший виступ гурт провів у рамках виступу «Не журись». Перший же серйозний «електричний» концерт, відбувся на фестивалі «Вивих». Перший офіційний альбом гурту - «Двері, котрі насправді є» - був записаний у 1993 році. Зараз гурт виступає рідко. Проте триває робота у студії над новим альбомом.

Львівські «Пам’ятки архітектури» створились у спеціальній музичній школі ім. С.Крушельницької в лютому 1989 року. Гурт утворили гітарист, віолончеліст Віктор Горай, басист, скрипаль Антон Тихий та клавішник, саксофоніст Юрій Ющенко. Барабанщики час від часу мінялися. Записом в грудні 1993 року концертного альбому завершився перший етап життя гурту - захоплення класичним арт-роком.

Майже паралельно Горай, Ющенко, Балаян та Колос стали основою сольного проекту «Ох», автором якого був бас-гітарист Олег «Джон» Сук (екс-«КШЧ», «Уліс», «Гра в бісер», «Мертвий півень», «Є»). Підсумком став альбом «Комедія екстазу». Наприкінці 90-х «Пам’ятки архітектури» припинили своє існування.

Львів’янин Олег «Білий» Шевченко - гітарист, співак та автор пісень створив геві-металевий гурт «Білий загін», або як його тоді частіше називали «Whіte Troop». Саме так і називався перший альбом групи. Згодом групи «Білий загін» та «Мертва зона» об’єдналися в новому проекті «Біла зона». У 2005 році Олег «Білий» розпочав новий проект «White».

Група «Чорні черешні» утворилася в Рівному в 1989 році як «Юрій Поліщук і тріо». Назву вони взяли у 1991-му. Гурт велику увагу приділяє фольклору. Зараз активно не гастролює, проте має регулярні клубні виступи у Луцьку.

«Опальний принц» - проект братів Ростислава та Юрія Штинів. У 1989 році «Опальний Принц» розпочав запис альбому «Нова Революція», який успішно завершив у 1990 році.

На початку 1991 року Ростислав Штинь створив концертну агенцію «Ростислав-Шоу», до якої входять гурти: «Мертвий півень», «Цей дощ надовго» з Іриною Білик, «Сестра Віка», «Скрябін» та інші.

Відеокліп «Наш Прапор» українські телеканали показували до початку 2000 року. Після припинення існування агентства «Ростислав-шоу» перестав розвиватись і «Опальний Принц».

Ростислав Штинь залишився у Німеччині, а Юрко організував разом з Владом Дебрянським (екс-КШЧ) проект «Луні Пелен». Їх альбом «АМОК», на жаль, можна знайти тільки у приватних колекціях.

«Неборак-рок-бенд» був створений Олександром Небораком у квітні 1991 року. У 1992 гурт був учасником фестивалю альтернативної культури «Вивих». У 1993 «Неборак-рок-бенд» увійшов до числа фіналістів всеукраїнського конкурсу «Червона рута».

Гурт співав пісні переважно на вірші Старшого брата Сашка, Віктора Неборака, а також на вірші Юрія Андруховича.

Гурт давно припинив активну концертну діяльність, а зі смертю свого лідера Олександра Неборака у 2011 році остаточно перестав існувати.

Цікавою стилістикою вирізнялася формація 999, створена у 1986 році. «Дев'ятки» грали неймовірну суміш музики різних стилів. Їхній альбом «Загублений серед конвалій» свого часу був дуже популярним. Гурт давно вже не існує.