Уже більше місяця у Львові працює «Дозвільний офіс». Його створили, аби унеможливити корупцію при видачі дозволів у міській раді та спростити схему отримання цих дозволів підприємцями.
Про перші етапи роботи новоствореного управління, його переваги та недоліки кореспондент ZAXID.NET розмовляла з начальником «Дозвільного офісу» Романом Назаровцем.
- Метою відкриття єдиного «Дозвільного офісу» було полегшення життя підприємцям. Чи вдалося це зробити?
- «Дозвільний офіс» розпочав свою роботу з 17 квітня цього року. Ми приймаємо документи згідно тих регламентів, які прийняли у виконавчому комітеті Львівської міської ради. Це 45 документів дозвільного характеру, які надаються через міську раду, 2 документи санстанції і 4 - пожежників. Кожен документ має встановлений термін розгляду. Ми уже оприлюднили на сайті Львівської міської ради у розділі «Адміністративні послуги» інформацію про те, що може зацікавити людей. Зокрема, там йдеться про терміни, оплату, які закони і документи регламентують ті чи інші питання. Зараз усе відбувається таким чином, що у «Дозвільному офісі» підприємці здають документи, наші працівники їх реєструють. Потім люди отримують квитанцію про те, що здали документи, і в цей же день наш кур'єр відвозить їх безпосередньо в управління, яке займається тим чи іншим питанням. Згідно із законом, ми не пізніше наступного дня маємо відвезти та робимо це навіть швидше. Тобто, затримка може бути лише за виконавцями. І коли вони уже підготували документи, кур'єр, який відвозить їм наступні пакети документів, забирає дозволи. Тоді ми повідомляємо підприємців, що вони можуть прийти і отримати їх.
- Скільки підприємців зверталися до «Дозвільного офісу» за час його роботи, скільком видано дозволи і скільком відмовили?
- На минулий тиждень боргів з видачі документів по управліннях Львівської міської ради не було. Але обсяг прийнятих документів зростає. Зараз прийнято 257 документів, і уже почали виникати борги по деяких управліннях. Тому ми звертаємося до них з проханням не затримувати. Оперативно працює управління економіки, воно, до речі, видає чи не найбільше дозволів. Багато звернень до «Дозвільного офісу» є також на видачу дозволів управліннями архітектури та охорони історичного середовища. Трохи менше - по земельних питаннях та до управління житлово-комунального господарства.
- Який час займає процедура отримання дозволу підприємцями, зокрема, скільки триває обробка документів адміністраторами?
- Не можу сказати як це відбувалося раніше і якою була процедура видачі дозволів колись. Але зараз на кожен дозвіл є визначений термін. За перший місяць роботи офісу порушень цього терміну не було. Але кількість зданих і прийнятих документів повсякчас збільшується. Видача того чи іншого дозволу, згідно чинного законодавства, займає від 5 до 30 днів. Кожен дозвіл має свій визначний термін, щоправда, інколи їх видають швидше, якщо це щось термінове.
- Ви кажете про те, що уже зараз трапляються затримки в управліннях з видачею дозволів. Чим вони зумовлені?
- Таке наразі траплялося лише в управлінні охорони історичного середовища, і зумовлено тим, що є багато роботи. Велика кількість звернень, а там лише три відділи. Думаю, що це питання буде врегульовано. Ми вже написали їм листа, де наголосили на цьому, і попросили дотримувались термінів.
- Які найпоширеніші причини для відмови у видачі дозволів підприємцям?
- Відмови у нас наразі були одразу при здачі. Якщо людина не приносила повного пакету документів, їй одразу вказували на це. Бо навіть якщо ми візьмемо ці документи і привеземо їх в управління, там все одно доведеться доробляти. Себто, сенсу здавати неготовий документ немає. Бо якщо ми такий документ зареєструємо, починає йти термін отримання дозволу. І як ми у такому випадку маємо ставити виконання на контроль? Тоді пишеться відмова і людина все одно має змогу знову здавати документи.
- Чому підприємці приносять неповний пакет документів? Через неуважність, чи просто є брак інформації про необхідні документи для видачі дозволу?
- Можливо, вони не знали, які документи потрібно принести. Але інформація є на нашому сайті. Та й коли людина приходить вперше, ми даємо їй видрукуваний перелік необхідних для отримання дозволу документів. Або, можливо, вони думали, що так можна здавати. Бо раніше працювали так - здавали неповний пакет документів, а потім доносили решту. А зараз ми намагаємось чітко дотримуватись правил.
- Чи отримуєте зворотній зв'язок від підприємців щодо того, чи задоволені вони роботою «Дозвільного офісу», які нарікання мають?
- Хочемо провести нараду з начальниками управлінь Львівської міської ради, подивитися, як виглядає ситуація у них, можливо, є зауваження. А від підприємців скарг ще не було. Виникали лише певні непорозуміння, коли люди не знали куди їм іти з документами.
- За той час, що працює «Дозвільний офіс», чи побачили Ви певні недоліки які можна усунути, щоб покращити обслуговування?
- Звичайно, вони є, але ми з начальниками управлінь недоліки, що виникають, стараємося усувати. Які це недоліки? Наприклад, у деяких документах треба вносити зміни, бо все робилося поспіхом і подекуди забули внести інформацію про те, що потрібно здавати той чи інший документ. Також це затягування термінів надання дозволів деякими виконавцями. Порушення були і в тому, що документи видавали напряму підприємцям безпосередньо в управліннях, хоча це стоїть на контролі в нас, і ми маємо їх видавати. Просто люди звикли не один рік працювати саме так і дуже складно це змінити. Деякі виконавці в управліннях навіть не знали про ці зміни. Але ці всі питання ми в робочому порядку щодня обговорюємо з керівниками, і вони дають вказівки своїм працівникам, що треба міняти.
- У яких напрямках плануєте розвивати роботу «Дозвільного офісу»?
- Зараз ми готуємо 12 нових технічних регламентів, відтак, збільшиться кількість документів, які приймаємо. Дивимося, з якими питаннями до нас звертаються люди, і відповідно напрацьовуємо ці напрямки. Хочемо, щоб до нас звертались у максимальній кількості питань, адже в Україні є 277 документів дозвільного характеру. Щоправда, це все державна система, і вона дуже зарегульована, багато законів треба міняти. А єдине, що змінили - закон про пожежну безпеку. До решти у Верховної Ради руки ще не дійшли, депутати зайняті іншими питаннями.