Волинська громадська організація «Терне Рома» порушила питання подолання історичної відсталості ромів на теренах Волині. Річ у тім, що значна частина циганського населення не є письменною та близько 30% ромів області не мають документів, які б посвідчували їх особу.
Проблеми паспортизації ромів на Волині сьогодні, 8 червня, обговорили під час круглого столу в РАГСі обласного центру Волині.
Ініціативу ромів підтримав Міжнародний благодійний фонд «Відродження», який надав грант на створення громадської юридичної приймальні, інформує Волинська правда.
Проблема полягає в тому, що в Україні та на Волині зокрема певна спільнота людей опинилася за межами цивілізації, зазначив керівник проекту Віктор Пенько. Витоки проблеми ідентифікації ромів мають початок при самому народженні, повідомила голова благодійного фонду ромів Тетяна Логвінюк, адже матері звертаються у пологові будинки без документів. Відтак і діти згодом не отримують свідоцтв про народження.
«Питання навіть не в тому, що немає фінансування, просто абсолютно відсутня співпраця з владою, та часто самі роми не хочуть отримувати документів», - цитує Віктора Пенька VIP.
За його словами, ці люди – ніхто, вони не існують у державі, але цю проблему ніхто не порушує. «Найцікавіше, що, як виявилось, без документів живуть не тільки представники цієї національності, а й українці», - зауважив він.
Керівник проекту розповів, що організація видала дві брошури: «Як отримати паспорт громадянина України та свідоцтво про народження» для пересічного громадянина та «Допомогти отримати паспорт громадянина України та свідоцтво про народження» для працівників державних установ. Пенько зауважив, що без співпраці нічого зробити не вдасться.
Роми погоджуються, що частково їх проблема виникає через те, що люди самі часто не хочуть оформляти документи. До того ж не всі знають про обов’язковість виписки з пологового будинку, де народжувалась дитина, а велика частина жінок взагалі народжують вдома. Тим не менш, вони звернулись до органів влади з проханням допомогти у цій складній ситуації, адже вони теж громадяни України.
Також роми скаржаться на ставлення у школі вчителів та учнів до своїх дітей. Мовляв, стереотипна позиція щодо їхньої народності робить навчання дітей ромів нестерпним. У загальних школах – дітей принижують однолітки, а вчителі просто не приділяють їм загальної уваги. Як вони пояснили, діти після такого навідріз відмовляються йти в навчальні заклади.