Прохання про арбітраж щодо транзиту російського природного газу через територію України, подане ВАТ "Газпром" до Арбітражного інституту Торговельної палати Стокгольма у зв'язку з так званою січневою газовою війною, до цього дня не відкликане.
Так, згідно документами, які є в розпорядженні "Дзеркала тижня", ВАТ "Газпром" ще 16 січня, тобто до підписання 19 січня газових угод між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром", звернувся з проханням про арбітраж до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма. Вид спору, як зазначено в проханні про арбітраж, - "транзит російського природного газу територією України".
У заявленій вимозі ВАТ "Газпром" указував на те, що між "Нафтогазом Україні" і "Газпромом" існує довгостроковий контракт про обсяг і умови транзиту російського природного газу через територію України на період із 2003-го по 2013 рік і відповідні доповнення до нього.
Відповідно до цих документів, на думку "Газпрому", відповідач (НАК "Нафтогаз Україні") не тільки "не дотримувався юридичних зобов’язань щодо транзиту природного газу через територію України в Європу", а ще й вилучав транзитний газ.
У Стокгольмському арбітражі "Газпром" просив, зокрема, зобов'язати відповідача відновити і продовжувати виконання своїх зобов’язань із надання послуг транзиту позивачу відповідно до умов довгострокового контракту. Також визнати вилучення відібраного газу триваючим порушенням довгострокового контракту, зобов’язати відповідача повернути позивачу відібраний газ (або його еквівалент) і стягнути зазнані позивачем збитки.
Крім того, "Газпром" направив у Стокгольмський арбітраж додаткового листа з уточненням позовних вимог. Останній пункт у ньому виражається цифрою в 100 тис. євро.
У свою чергу, 6 березня "Нафтогаз" попросив ТПС відхилити прохання "Газпрому" у зв'язку з тим, що відповідно до арбітражних застережень, на які посилається російська сторона, на досудове - мирове і взаємоприйнятне вирішення спору між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" відведено 45 днів "із моменту виникнення спору", тільки після закінчення яких у випадку, якщо згоди не досягнуто, можливе звернення до арбітражу.
При цьому "Нафтогаз" підкреслює, що заявлені "Газпромом" вимоги "є необгрунтованими і категорично відкидаються "Нафтогазом" по процесуальних і формальних підставах, а також по підставах по суті". У документі також наголошується, що "Нафтогаз" зберігає за собою право подати зустрічний позов проти "Газпрому" у разі, якщо арбітражне виробництво буде продовжено.
Керівництво НАК "Нафтогаз Україні", а також юристи компанії поки категорично відмовляються коментувати стокгольмський процес.