Росія хоче підпорядкувати собі газотранспортну систему України, - МЗС

14:00, 10 січня 2009

Україна не отримувала офіційної пропозиції Росії про створення міжнародної комісії з моніторингу транзиту природного газу територією України. Як повідомляє УНІАН, про це 10 січня повідомив на брифінгу заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв.

Він зазначив, що російська сторона пропонувала створити таку комісію в неофіційному порядку. "Українська сторона цю пропозицію офіційно, згідно зі встановленим порядком, від російської сторони в письмовому вигляді не отримала. Те, що ми знаємо, знаємо в неофіційному порядку", - сказав заступник глави МЗС.

За словами К.Єлісєєва, суттю протоколу про створення такої комісії є підпорядкування української газотранспортної системи "Газпрому". "Суть такого протоколу - це, по суті, підпорядкувати українську сторону "Газпрому", надати російській стороні повний контроль над українською газотранспортною системою і де-факто започаткувати процес експропріації української газотранспортної системи російською стороною", - сказав він.

За словами К.Єлісєєва, цей проект протоколу викликав "певний жах" у європейських партнерів, Комісар ЄС з питань енергетики Андріс Пібалгс відмовився його підписати.

К.Єлісєєв зазначив, що за будь-яких умов цей документ має носити тристоронній характер. "Ми готові працювати в тристоронньому форматі, але те, що пропонується російською стороною, щоб українська сторона стала однією стороною широкого міжнародного процесу, до якого пропонується залучити, крім українського "Нафтогазу", приблизно 12 газових компаній європейських країн, при цьому більшість із цих компаній контролюється російським "Газпромом", є неприйнятним", - сказав К.Єлісєєв, додавши, що це ставить Україну в нерівноправне становище.

Крім того, К.Єлісєєв зазначив, що має бути встановлений чіткий принцип паритетності, тобто має бути наданий повний і безперешкодний доступ для європейських і українських експертів для моніторингу об’єктів не лише на українській території, але й на російській.

Також, за його словами, українська сторона вважає, що в разі створення тристоронньої комісії - Україна-Росія-ЄС - вона б мала розглядати можливості укладення двосторонніх контрактів між Україною і ЄС на транзит російського газу територією України.

За словами К.Єлісєєва, в такій тристоронній комісії необхідно визначити транспарентну процедуру ухвалення рішень, які б базувалися на європейських принципах, можливо, консенсусу.