Раді безпеки ООН не вдалося ухвалити резолюцію, що засуджує владу Сирії за жорстоке придушення протестів у цій країні. Проти були Росія та Китай.
Проект резолюції Ради Безпеки ООН, що засуджує дії сирійського керівництва за жорстоке придушення вуличних протестів, провалився. За даними з дипломатичних джерел, 15 членів Ради під час консультацій за зачиненими дверима не досягли єдності через позицію Росії та Китаю, пише Німецька хвиля.
Проект документу, що засуджує застосування сили та вимагає незалежного розслідування, подали Німеччина, Франція, Великобританія та Португалія. Цю позицію поділяють і європейські країни, і США. Однак проти жорстких формулювань різко виступили представники Росії та Китаю, які мають право вето. У той час, коли західні країни різко критикують придушення протестів у Сирії, Москва і Пекін наполягають на тому, що кризу в цій країні мають залагодити шляхом переговорів.
Як наголосила постійний представник США при ООН Сюзан Райс, влада Сирії повинна змінити свою політику щодо демонстрантів. «Мій уряд закликає президента Ассада негайно змінити курс і дослухатися до закликів власного народу. Ми так само закликаємо міжнародну спільноту відреагувати на насильство, притягнувши до відповідальності тих, хто грубо порушує права людини», - сказала американський дипломат.
Натомість російський заступник постійного представника при ООН Олександр Панкін застеріг, що саме міжнародне втручання може спровокувати громадянську війну в Сирії. За його словами, криза в арабських країнах не становить жодної загрози для миру і міжнародної безпеки, натомість втручання може стати загрозою для регіональної стабільності.
Франція буде спільно з іншими країнами шукати можливість посилити тиск на Дамаск, якщо «не буде позитивних змін», зазначив посол Франції при ООН Жерар Аро. За словами представника Німеччини, Петера Віттіга, Німеччина підтримуватиме «адекватні заходи».
За даними з дипломатичних кіл, після провалу резолюції західні члени Ради Безпеки ООН вимагають відкритого засідання, аби надати міжнародній критиці дій сирійської влади розголосу. Тим часом з Брюсселя пролунала заява, що Євросоюз розмірковує над можливістю запровадження санкцій стосовно функціонерів сирійського режиму. Як очікується, щодо можливих санкцій європейські політики радитимуться цієї п'ятниці.
За даними сирійської опозиції, у місті Дераа, куди днями було введено солдатів і танки, продовжується придушення протестів. Саме там у середині березня почалися протести, які згодом поширилися і на інші регіони країни.
Нагадаємо, у містах Сирії вже кілька тижнів тривають масові виступи опозиції проти політичної диктатури партії "Баас" і її лідера, президента Сирії Башара Асада. Влада країни виконали частина вимог опозиції, зокрема скасували надзвичайний стан, який діяв впродовж останніх 48 років. Проте акції протесту в країні не припинилися: люди вимагають лібералізації суспільно-політичного життя, скасування монополії партії "Баас" на владу. За всі п'ять тижнів активних протестів у сутичках із силами правопорядку загинуло понад 260 чоловік. Крім того, 24 квітня під час демонстрацій був убитий, щонайменше, один активіст. Згідно з повідомленнями, 22 квітня в акціях опозиції по всій Сирії взяли участь кілька десятків тисяч людей, повідомляє РБК-Україна.
Протести в Сирії почалися в середині березня. Причиною став арешт на кордоні з Йорданією в місті Дераа групи школярів, які писали антиурядові гасла на стінах. Люди вийшли на вулиці з вимогою звільнити їх.