Росія і НАТО не домовилися щодо ПРО

20:15, 4 липня 2011

Учасники зустрічі Ради НАТО-Росія, що відбулася у Сочі 4 липня, визнали, що домовитися про спільну роботу над протиракетною обороною їм не вдається. Розгляд питання відклали на рік – до саміту альянсу в Чикаго.

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен повторив позицію НАТО, відповідно до якої альянс і Росія мають будувати дві окремі системи ПРО, які працюватимуть у зв'язці. Однак жодних письмових гарантій чи угод НАТО укладати не збирається.

Як заявив, зі свого боку, глава МЗС Росії Сергій Лавров, НАТО як і раніше не сприймає російську ідею "секторального підходу", за якого Росія взяла б на себе зобов'язання захищати Європу від гіпотетичної ракетної атаки зі Сходу.

При цьому Лавров наголосив, що Росія не бачить в НАТО загрози. "Це наш партнер і ми хочемо, щоб наше партнерство стало стратегічним, як про це домовлялися в Лісабоні. Будемо робити все, щоб до цього рухатися, але, звичайно ж, не затушовуючи проблем, часом досить серйозних проблем, які в наших відносинах зберігаються", - зауважив російський міністр.

Водночас президент РФ Дмитро Мєдвєдєв висловив думку, що засідання було результативним, і всіх його учасників "надихнув той результат, який був досягнутий".

Расмуссен повідомив, що на зустрічі сторони поділилися деякими конкретними планами, пов'язаними з протиракетної оборони, але оприлюднювати подробиці він не має права.

"Щодо ПРО ми починаємо дивитися на речі однаково... Сподіваюся, що всі ми зустрінемося менш ніж через рік на саміті НАТО в Чикаго і зможемо домовитися за рішенням в області ПРО", - заявив Расмуссен.

"На полях" саміту НАТО в Лісабоні в листопаді 2010 року Росія і альянс домовилися в принципі, що вивчать можливості співпраці у створенні європейської протиракетної оборони. Однак протягом наступних місяців переговори, за визнанням постійного представника Росії при НАТО Дмитра Рогозіна, зайшли в глухий кут.

НАТО наполягає, що нова ПРО не загрожуватиме безпеці Росії, але Москва вважає появу в Європі нових протиракетних систем порушенням стратегічного балансу сил в регіоні і вимагає письмових і технічних гарантій, що система не буде здатна збивати російські ракети.

Росія пропонує свою участь у створенні нової ПРО, але в НАТО називають неприпустимою ситуацію, за якої учасникам військового блоку довелося би спиратися в забезпеченні своєї безпеки на треті сторони.

Москва неодноразово вустами різних офіційних осіб публічно скаржилася, що США і НАТО просто не бажають слухати її доводи.

Саміт НАТО в Чикаго запланований на середину травня 2012 року. Але тиждень тому Рогозін сказав, що якщо до його початку не вдасться домовитися про ПРО, то президент Росії, хто б ним не став на той час, на саміт не поїде, і Росія розпочне створення власної окремої системи протиракетної оборони.