Росія може перейти до військових рішень у боротьбі за українську ГТС, - експерт

11:30, 10 березня 2013

У боротьбі за українську газотранспортну систему Кремль після економічних погроз може почати думати про військове рішення проблеми – зокрема провокуючи локальну конфронтацію, наприклад, дестабілізацію в Криму. Таку думку висловив аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Максим Бугрій.

Так  екперт прокоментував повідомлення про те, що президенти Росії та України практично домовилися щодо створення двостороннього спільного підприємства між Українською стороною  та Газпромом, якому буде передано в оренду українську ГТС.

На його думку, Янукович зважає на безпекові ризики. Так, посол Росії Михайло Зурабов нещодавно ясно натякнув на те, що Янукович повинен визначитися, на чиєму він боці в "економічній" війні. А нещодавно прийнята нова Концепція зовнішньої політики Російської Федерації чітко позиціонує Росію, як "антипод" Заходу.

В умовах, коли Україна перебуває в економічній та політичній кризі, а у військовому вимірі ослаблена та має чи не найнижчий рівень фінансування Збройних Сил у Європі, будь-яка локальна конфронтація з Росією обернулась би для Януковича політичною катастрофою.

«Відповідно, ми не можемо тепер очікувати від Києва продовження  євроінтеграції, адже це асоціюватиме Україну з фактично ворожим для Кремля Заходом. Газова змова ж з Києвом означає успішний російський геоекономічний удар, нанесений Заходу. Вочевидь, Янукович продовжуватиме поки що замовчувати домовленість з Росією, а тим часом докладатиме зусиль для консолідації парламентської більшості, щоб забезпечити успішну ратифікацію угоди про передання державної ГТСв оренду Радою. Втім, можливо що будуть використані положення нового Закону про функціонування ринку природного газу, щоб "обійти" парламент. У такому разі Януковичу може бути вигідна парламентська криза та нові вибори»,  - пояснив експерт.

На думку експерта, чутки про створення двостороннього консорціуму з Росією, який отримає в оренду українську газотранспортну систему за зниження ціни на російський газ до $260 за тисячу кубометрів, видаються достовірними. Однак є ймовірність, що президент Віктор Янукович так шантажує ЄС.

«Росія відмовилася від пропозиції утворення  тристороннього консорціуму з управління ГТС, щоб не зв’язувати себе зобов’язаннями з третього енергетичного пакету ЄС, який передбачає подріблення власності задля енергетичної безпеки та конкуренції – Газпром за таких умов не зможе бути власником чи контролювати ГТС», - вважає експерт.

Він вказав, що погодження Януковича на цю умову, вигідну Газпрому, практично ставить крапку на євроінтеграції України та доводить проросійськість чинного президента.

З його слів, за цих умов Київ "фактично дарує Москві $30 - 40 млрд", які інакше знадобилися б Газпрому для спорудження обхідного Південного потоку.

 

Нагадаємо, найближчим часом Київ і Москва можуть домовитися про створення двостороннього спільного підприємства, якому буде здана в оренду газотранспортна система, а Україна у відповідь одержить зниження ціни на газ до 260 доларів за тисячу кубометрів.