Росія може зірвати транзит газу до ЄС і звинуватити у цьому Україну, - ЗМІ

13:05, 12 жовтня 2014

Виведення з ладу частини газотранспортної системи на сході України може створити Росії умови для звинувачення України в зриві поставок Європі.

Про це пише «Дзеркало тижня».

«Оскільки контрольована бойовиками і сепаратистами частина об'єктів ГТС у будь-який момент може бути підірвана або зупинена через часткове пошкодження, це дає російському «Газпрому» можливість в потрібний Кремлю момент заявити, що недопоставки транзитного газу є на совісті української сторони», - зазначив автор статті відмітивши, що саме Україна зобов'язалася забезпечити безперебійність транзиту російського газу до ЄС.

«А те, що на Донбасі українська влада не може втихомирити «своїх сепаратистів і бойовиків», так це, мовляв, внутрішні проблеми України», - відзначає автор публікації.

На думку автора статті, такі дії спричинять пошуки Росією альтернативних маршрутів поставок газу в ЄС, за допомогою яких вплив РФ лише посилиться.

«Газ – це російська монополія. За запевненнями її топ-менеджерів і Кремля, в повному обсязі Росія може доставити європейцям газ і за іншими маршрутами. Наприклад, через контрольований «Газпромом» «Північний потік», або в Туреччину — через «Блакитний потік». І вже зовсім «залити» Європу російським газом можна, терміново побудувавши «Південний потік». Таким чином усі «газпромівські потоки» можуть бути виключені з правил Другого і Третього енергопакетів ЄС, а Україна перестане бути повноправним суб'єктом європейського енергетичного ринку», — підкреслюється в матеріалі.

Якщо це станеться, то Європейський Союз виявиться максимально залежним від Росії.

У статті зазначено, що на контрольованій сепаратистами і бойовиками території Донецької області знаходяться 38 із 92 газорозподільних станцій (ГРС). У Луганській області бойовики контролюють 33 ГРС із 84.

Газопоставки в контрольованій бойовиками частині (близько 2,5 млн кубометрів на добу у теперішній період, а з урахуванням зупинки підприємств — близько 1-1,2 млн кубометрів) порушені через зупинку багатьох ГРС і КС, а також через пошкодження газопроводів.

«А ремонт об'єктів газової інфраструктури зараз практично небезпечний, неможливий, а іноді і даремний через тривалі бойові дії», — додає автор матеріалу.