Для збільшення тиску на Україну у зв’язку з бажанням отримати контроль над українською ГТС Росія може посилити торгівельну війну. Про це у своїй стаття пише експерт з політики ЄС та Росії щодо України, Молдови та Білорусі в Carnegie Endowment for Peace в Брюсселі Наталя Шумило-Тапіола.
«Ні для кого не секрет, що Москва використовує ціну на газ як політичний інструмент для впливу на сусідів. Зважаючи на те, що лідери сусідніх країн не хочуть покінчити зі своєю пристрастю до дешевого газу, Росія не має жодних підстав припинити цю практику.
Будь-які поправки до існуючої газової угоди навряд чи буде внесено до президентських виборів в Росії 4 березня або через кілька тижнів після них, оскільки Росія просто не має ніяких підстав йти на поступки Україні», - зазначила Шумило-Тапіола.
Більш того, на її думку, у газовій суперечці Росія скоріше за все вдасться до більш жорстких заходів.
«Росія хотіла взяти під контроль українську ГТС без звинувачення у залякуванні. Втім, для цього вона все ще може посилити торгівельну війну з Києвом. Експорт українського сиру до Росії вже було заборонено. Новою ціллю тепер можуть стати кондитерські вироби, молочні продукти та м'ясо. І хоча дуже малоймовірно, що Росія відріже Україні газ зараз, така щедрість може припинитися після президентських виборів в Росії», - пише експерт.
За словами експерта одним зі способів боротьби України з «Газпромом» є подати позов на компанію до міжнародного комерційного трибуналу.
«І вона (Україна, - ред.) може навіть виграти. Французькі, польські, і німецькі компанії вже створили прецедент по зміні російських угод щодо постачання газу в цьому суді. Проте випадок України є також політичним і не може розглядатися, як інші комерційні суперечки. На цьому тлі та у зв’язку з політичними переслідуваннями опозиції досить малоймовірно, що справа України проти Росії буде розглядатися як чисто комерційна», - вважає Шумило-Тапіола.
За її словами, допоки переговори про газ тривають Янукович буде утримувати баланс, наполягаючи на перегляді газових угод 2009 року та уникаючи кроків, які можуть підштовхнути Росію до ескалації.