Росія не може застосувати жодних санкцій щодо України у разі підписання Угоди про асоціацію з ЄС, оскільки Україна є суверенною державою.
Таку думку в коментарі УНІАНвисловив заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.
«Про санкції мови бути не може, бо Україна як суверенна країна має право визначати свій шлях. В цьому ж (у підписанні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, – ред.) немає нічого, що направлено проти РФ. Інша справа, що РФ може вдатись до односторонніх дій політичного характеру і комплексу цих заходів, зокрема енергетичних, економічних, фінансових. Зрештою, у нас на території України є російські війська зі своєю контррозвідкою. У нас є серйозна присутність РФ в інформаційному просторі, у нас є політики, навіть чиновники, які будують свою кар'єру на запиті до російської підтримки. Дуже часто це все, навіть, не якийсь тиск з боку РФ, а якийсь внутрішній запит з України на таку підтримку. Тому, які заходи і що буде здійснювати РФ, – мені цілком зрозуміло. Мене більше цікавить, яким чином буде реагувати Україна», - сказав Чалий.
Він додав, що Україна повинна мати консолідовану позицію, спрямовуючи свої ресурси на реалізацію стратегії євроінтеграції, а також на антикризові дії в разі проблемних моментів у економічній сфері. Водночас, на думку експерта, наразі іде серйозна геостратегічна боротьба, а також визначення ролі кожної з держав на європейському континенті, тому не потрібно сприймати заяви російських очільників «як якісь військові дії».
«З іншого боку, потрібно зрозуміти, що ми – взаємозалежні. РФ також зацікавлена в українському газовому ринку, навіть після скорочення постачання. Росія зацікавлена в кооперації в конкретних сферах. Зрештою, РФ зацікавлена і в збереженні взаємної торгівлі, бо це поповнює бюджет. Там внутрішня ситуація має також певну динаміку і в не найкращий бік», – додав Чалий.
Він також висловив думку, що сьогоднішня позиція РФ щодо України багато в чому допомагає нашій державі піти на складні, непопулярні і важкі реформи та модернізацію.
«Якщо Україна їх пройде успішно, тоді наші стосунки з РФ – і економічні, і політичні, вийдуть на абсолютно інший якісний рівень, який буде взаємовигідний для двох країн. Прикладом цього є країни колишнього Радянського Союзу, які сьогодні є членами ЄС. З ними у РФ, попри таку саму жорстку в минулому риторику, сьогодні вибудовуються абсолютно нормальні відносини. Я думаю, що така перспектива очікує і на українсько-російські стосунки», - резюмував політолог.
Нагадаємо, що Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. Янукович раніше зазначав, що підписання угоди про асоціацію не означає, що Київ буде протиставляти інтереси ЄС інтересам Євразійського союзу і Митного союзу. 18 вересня 2013 року Кабмін схвалив проект угоди про асоціацію між Україною і ЄС.
Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що в разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито. Згодом у Міністерстві закордонних справ Росії назвали «утриманством» бажання України приєднатися тільки до окремих положень Митного союзу, які вигідні для неї.