Експерти зазначають, що Росія не зможе ні сьогодні, ні в майбутньому завантажити українську ГТС на 100% і Україна може використати резерви ГТС для реверсного газопостачання з європейського ринку. Таким чином Україна могла би постачати газ із Заходу на Схід, де є можливість купити його або дешевше, ніж в Росії, або за такою самою вартістю. Таку думку висловив експерт Олександр Тодійчук.
"Якщо умови (в новому газовому контракті – ред.) будуть вигідними, що малоймовірно, їх можна підписувати, але … треба якусь частину своїх потреб пов’язати зі спотовим ринком у Європейському Союзі, тим більше, що Україна сьогодні має можливість технологічно зв’язати себе із закільцьованою, об’єднаною системою газопостачання Європейського Союзу. Я думаю, що це найкраща альтернатива отримувати газ із інших джерел. Це якраз така можливість, яка має бути визначальною при досягненні певних умов з Росією", - зазначив експерт, пише УНН.
За словами О.Тодійчука, сьогодні говорять про можливість використання української ГТС, яка не завантажена Росією.
"Створюючи газовий консорціум, чи коли передаємо у власність частину акцій по ГТС України, ті хто беруть участь у перемовинах, повинні розуміти, що цим самим Україна позбавляє себе можливості використовувати ці реверсні схеми. … Або пов’язати себе на довгий час … з Росією і з цим проблемним газом, або все-таки залишити собі можливість отримати газ з інших джерел і поміняти тональність розмови з російськими партнерами", - сказав Тодійчук.
На думку О.Тодійчука, щодо газових ультиматумів є дві позиції Росії: це, на першому місці, втуп України у Митний союз, а на другому – приватизація, чи отримання під контроль української ГТС.
"Але, якщо звернути увагу на заяву Зурабова (про подальші переговори щодо газових питань після оцінки українських ГТС. А за розрахунками це буде до 1-го серпня – ред.), можна зробити висновок - це пов’язано з отриманням контролю за ГТС", - припустив експерт.