Росія обігнала Україну в рейтингу антикризової ефективності

11:24, 10 червня 2009

В Україні найгірший індекс антикризової ефективності. Індекс антикризової ефективності України в березні становив -1,269 пункту, що є найгіршим результатом серед вісімки країн рейтингу, який складає російська аудиторсько-консалтингова фірма ФБК.

Розрахунки компанії показали, що Росія, яка до цього була на дні рейтингу (попередня оцінка індексу здійснювалася на основі лютневих даних), залишила його, оскільки її показник виріс з -1,048 до -0,258. Індекс же України знизився з -0,819 пункту (у лютому) до -1,269, і вона зайняла останнє місце.

Як інформує "Діло", на думку експертів ФБК, зниження індексу України зумовило обвальне падіння промвиробництва і обігу роздрібної торгівлі в березні. Перший показник знизився по відношенню до аналогічного місяця минулого року на 30,4%, другий - на 16,9%.

Боротьба України і Росії за передостанню сходинку в рейтингу триває з жовтня 2008 року і не робить честі двом країнам. При цьому ще в липні-вересні минулого року країни, навпаки, по черзі займали перше місце в таблиці (у липні-серпні - Росія, у вересні - Україна).

"Високе місце пострадянських держав в липні-вересні пояснюється більшою мірою не тим, що антикризова ефективність вжитих заходів була тоді на висоті, а тим, що криза до Росії, України і Казахстану прийшла з деяким спізненням в порівнянні із західними країнами", - відзначали в своєму звіті аналітики ФБК.

Тепер же, за їх словами, серед аналізованих країн позначилися стійкі підгрупи. Лідери - Канада, Великобританія і Німеччина - вже не перший місяць мають дуже близькі позитивні значення індексу. Розрив між ними і аутсайдерами - Росією і Україною - в березні досяг в середньому 2,7 пунктів.

На жаль, немає ніяких підстав припускати, що за підсумками наступного розрахунку індексів (на підставі квітневих даних) Україна зможе обігнати Росію. У липні буде нарешті відомий показник динаміки українського ВВП за I квартал, який, за попередніми оцінками, складе мінус 22%. У Росії аналогічний показник вже відомий і рівний мінус 9,5%.

ФБК, не маючи даних про ВВП України в березні, не використовувала їх при калькуляції індексу за відповідний період. "Тепер для коректного відображення картини ми включимо їх в розрахунок в квітні. Отже, швидше за все, Україна знову виявиться на останньому місці", - прогнозує директор департаменту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв.

Правда, якщо за показниками економічного падіння Україна випереджає Росію, то за такими індикаторами, як темпи падіння експорту і імпорту, поступається. Для порівняння, в березні темпи падіння експорту в Україні і Росії склали 41% і 53% відповідно; імпорту - 45% і 61%. Не дивлячись на те, що Україна майже за всіма макроекономічними показниками поки поступається Росії, виходити ці країни з кризи почнуть приблизно в один і той же час, упевнені експерти.

Як повідомлялося, згідно з експертними розрахунками Рахункової палати, показник ВВП України знизився на 21,1%.

"Минулорічні негативні економічні тенденції у січні-березні поточного року значно посилилися й переросли в істотний спад", - повідомила прес-служба відомства.