Росія і Україна почали процес обміну полоненими

Обмін полоненими ще не завершено і наразі ведеться оформлення відповідних документів

08:29, 30 серпня 2019

Утримувані Москвою громадяни України, серед яких полонені моряки та режисер Олег Сенцов, повертаються назад в Україну після завершення обміну полоненими з Росією, йдеться у коментарі, який у Facebook уночі 30 серпня розмістив генеральний прокурор України Руслан Рябошапка. Водночас Служба безпеки України та джерела російської агенції «Інтерфакс» назвали появу такої інформації передчасною.

«Обмін завершився: Моряки, [Олег] Сенцов, [Микола] Карпюк, [Володимир] Балух, [Павло] Гриб летять додому! Чекаємо», – написав Рябошапка, поширивши допис працівниці Верховної Ради Ганни Ісламової.

Оновлення. «Радіо Свобода» повідомило, що обміну полоненими найближчим часом не відбудеться, його відклали до наступного тижня.

Головний редактор російської радіостанції «Ехо Москви» Олексій Венедиктов о 4:30 у своєму телеграм-каналі повідомив, що «о п’ятій ранку літак зі звільненими українцями, включно із Сенцовим і моряками, має приземлитися в Києві».

При цьому, як повідомило згодом видання «Крим.Реалії», утримуваних раніше в Росії українських моряків уже доставили до Києва, сказали родичі одного з них.

За їхньою інформацією, родичів поставили до відома, що «моряки вже в Україні», проте не уточнили, де саме.

«Ми отримали таку інформацію і терміново виїхали до Києва», – розповів співрозмовник, зазначивши при цьому, що «зустріч в аеропорту не планується».

При цьому радниця командувача Військово-морських сил України Вікторія Христенко повідомила, що в аеропорту «Київ» (Жуляни) сів військовий літак..

«Сів військовий літак, але це поки що для нас нічого не означає, бо ми не бачили людей» – зазначила вона.

Адвокат утримуваних в Україні росіян Валентин Рибін заперечив інформацію про літаки з полоненими і заявив, що наразі всі утримувані перебувають або в пунктах збору, або в СІЗО чи в’язницях.

Речниця Служби безпеки України Олена Гітлянська вранці п’ятниці повідомила, що перемовини про обмін тривають і закликала журналістів «зачекати» і «не поширювати неперевірену інформацію».

«Шановні журналісти, складний процес переговорів щодо обміну заручників триває. Наберіться терпіння, сподіваюсь, не на довго. Не розповсюджуйте неперевірену інформацію. Тримаємо кулаки!» – написала Гітлянська.

Російська агенція «Інтерфакс» з посиланням на свої джерела повідомила, що обмін ще не відбувся, і наразі триває оформлення відповідних документів.

«Повідомлення про те, що Москва і Київ почали обмін, а колона з ув’язненими рухається в підмосковний аеропорт «Астаф’єво», не відповідають дійсності. Для початку обміну необхідно ще деякий час для оформлення документів», – сказало джерело російського агентства.

Також про те, що обмін не завершено, повідомив Офіс президента. А адвокат утримуваних в Україні росіян Валентин Рибін сказав російській агенції ТАСС, що його підзахисні перебувають у СІЗО, а обмін відбудеться у вівторок, 3 вересня.

Про плани Росії і України провести обмін утримуваними особами стало відомо в серпні. ЗМІ почали писати про це після того, як п’ятеро українців, які отримали терміни в Росії, перевели з колоній в московський СІЗО «Лефортово». Москва і Київ офіційно підтвердили переговори з приводу обміну, але не уточнювали, наскільки успішно вони йдуть.

Раніше повідомлялося, що Олега Сенцова не було в списках на обмін. Однак 29 серпня стало відомо, що його етапували з сибірської колонії до Москви. Раніше такий крок Росія зробила і щодо інших українців, яких готували на обмін.

28 серпня київський суд звільнив з-під варти керівника агенції «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, підозрюваного в державній зраді. Вишинського випустили з-під варти в рамках підготовки до обміну полоненими.

Нагадаємо:

  • Українського кінорежисера Олега Сенцова засудили в Росії до 20 років в’язниці за «терористичну діяльність» в окупованому Росією Криму.
  • Павла Гриба, сина українського прикордонника Ігоря Гриба, російські силовики викрали у Білорусі. Пізніше російський суд засудив його до шести років в’язниці за нібито сприяння в підготовці теракту.
  • Незаконно затриманого Миколу Карпюка у Росії засудили до 22,5 років за участь у воєнних діях у Чечні в 1994-1995 роках на боці повстанців. При цьому жодних доказів того, що Карпюк перебував у цей період у Чечні, слідство не надало.
  • 24 українських моряків та три військові катери Військово-морських сил України Росія незаконно захопила 25 листопада 2018 року під час того, як вони рухалися окупованою Керченською протокою з Чорного в Азовське море. Їх звинуватили в незаконному перетині кордону і дотепер утримували у СІЗО.