Росія пропонує заборонити бійцям ООС самим відкривати вогонь у відповідь

13:59, 20 березня 2021

Заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак запропонував колегам по переговорах політрадників «нормандського формату» письмово закріпити заборону сторін на відкриття вогню у відповідь без дозволу керівництва.

Листа з відповідними пропозиціями Козак надіслав українському, французькому та німецькому колегам, пише російський «Інтерфакс» з посиланням на джерела в російській делегації

Як повідомляється, пропонується не пізніше 22 березня узгодити і закріпити підписами проект спільних підсумків відеоконференції політрадників від 18 березня.

Зокрема, пропонується зобов'язати Київ привести липневу заяву Міністерства оборони України про припинення вогню у відповідність до узгоджених в тому ж місяці заходів щодо дотримання перемир'я «без будь-яких вилучень та інтерпретацій».

Ці зобов'язання серед іншого передбачали, що відкривати вогонь у відповідь можливо лише за наказом керівництва Збройних сил України або російських бойовиків «після безуспішної спроби використовувати наявні механізми з реагування на порушення режиму припинення вогню».

Крім того, Козак пропонує колегам по переговорах закріпити, що українська сторона не представила на зустрічі обіцяні пропозиції до франко-німецького проекту «Ключових кластерів з реалізації Мінських угод», внесеного на розгляд 8 лютого 2021 року.

Також він запропонував ввести новий порядок проведення переговорів політрадників у «нормандському форматі», що полягає у запровадженні принципу ротації голів. Наразі на онлайн-зустрічах політрадників у «нормандському форматі» головують по черзі Німеччина і Франція.

Що відбувається на Донбасі

У лютому Україна надала ОБСЄ докази того, що збройні формування РФ проводять обладнання нових і переобладнання своїх старих позицій на окупованому Донбасі.

Того ж місяця Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала скороченя бойовиками відстані з позиціями сил ООС.

Ще 3 березня окупаційна влада «ДНР» заявила про вихід з перемир'я на Донбасі. Командири дозволили бойовикам відкривати «попереджувальний» вогонь по позиціях Збройних сил України.

Облаштування бойовиками нових позицій супроводжувалось постійними обстрілами позицій ЗСУ і втратами серед українських військових. Весь цей час президент Володимир Зеленський заявляв, що окупанти на Донбасі не зацікавлені у дотриманні режиму припинення вогню, але українські військові не дадуть його зірвати.

Хоча голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заявив, що домовлятися з Росією щодо врегулювання ситуації на Донбасі практично неможливо і наразі немає перспектив щодо просування в переговорному процесі. Він пов'язав загострення на Донбасі із санкціями проти Медведчука.