Росія сама підштовхнула Єврокомісію та Україну до "взаємних правил гри"

13:20, 9 січня 2009

Народний депутат України Арсеній Яценюк вважає, що газовий конфлікт має підштовхнути Європейський Союз до підписання договірної бази з Україною щодо транзиту російського газу. Про це він заявив у Парижі під час міжнародного симпозіуму "Новий світ, новий капіталізм", який проходить за ініціативою Президента Франції Ніколя Саркозі, - інформує прес-служба "Фронту змін".

А.Яценюк вважає, що лише Європейський Союз може вирішити проблему газових взаємин між Україною та Росією.

"Зараз - це не економіка, це політика. І в нинішній ситуації важливо, щоб саме Євросоюз зіграв роль третейського судді, тому що ми (Україна) на двосторонньому рівні вже не можемо домовитися з Росією", - зазначив він.

При цьому депутат додав: "Це великий мінус як для російської, так і для української дипломатії, і не тільки, але й для усіх економічних агентів та відповідальних за енергетичну політику".

Відповідаючи на запитання про можливу критику України за невиконання зобов`язань перед ЄС з транзиту газу, А.Яценюк зауважив, що на сьогодні між Україною та Євросоюзом немає договірної бази щодо транзиту російського газу: "Почнемо з того, що в нас (в України) немає ніяких зобов`язань перед Євросоюзом стосовно транзиту, у нас немає угоди з Євросоюзом", - сказав він.

"Це те, про що ми говоримо протягом останніх трьох років. Після конфлікту 2006 року, коли в нас була подібна ситуація з газом, Європа почала процес створення єдиної енергетичної політики. Ми просили лише одне - включити Україну в частину цієї енергетичної політики, тоді ми мали б взаємні зобов`язання", - наголосив А.Яценюк.

За його словами, саме нинішня ситуація підштовхує Єврокомісію та Україну до оперативної підготовки "взаємних правил гри". "Так, є меморандум, але цей меморандум не є юридично зобов`язуючим документом. Повинні бути чіткі двосторонні домовленості між Україною і ЄС в енергетичній сфері. Україна повинна бути частиною єдиної європейської енергетичної політики, і тоді не буде таких питань", - заявив екс-голова Верховної Ради.

Крім того, А.Яценюк переконаний, що різке погіршення фінансових показників ВАТ "Газпром" у зв`язку із різким падінням цін на енергоносії каталізувало українсько-російський газовий конфлікт.

А.Яценюк повідомив, що, за деякими оцінками, кредиторська заборгованість "Газпрому" в цей час досягла 61 млрд дол.

Екс-спікер зазначив, що навіть якщо "Газпром" збільшить ціну на газ, то "у сучасних економічних умовах Україна повинна одержати хоч якусь компенсацію в транзиті".

А.Яценюк також наголосив, що "істотні проблеми у двосторонній договірно-правовій базі виникли ще тоді, коли перестали виконуватися двосторонні міжурядові угоди". "Ми перейшли на корпоративні відносини, а ці корпоративні відносини незрозумілі", - додав народний депутат.