Росія веде повномасштабну кібервійну з Україною, - Горбулін

18:59, 21 лютого 2015

Радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України Володимир Горбулін вважає, що російські спецслужби за допомогою деяких українських мобільних операторів стежили за українцями.

Про це йдеться у статті, яку він опублікував у виданні ZN.UA.

«Не секрет, що російські спецслужби використовували потужності деяких з найбільших українських мобільних операторів для того, щоб прослуховувати телефони українських абонентів, визначати їх місце розташування, отримувати всі необхідні метадані користувачів», - пише він.

Експерт зазначив, що ця інформація могла використовуватися різним чином, «від здійснення психологічного тиску і до використання отриманих даних для наведення артилерії агресора по позиціях українських військових у зоні АТО».

Горбунов заявив, що це не єдиний приклад подібних агресивних дій з боку Росії.

«Ще з моменту анексії Криму (а за деякими даними, з часів Євромайдану) Росія використовувала кібератаки як складову своєї гібридної війни проти нашої держави. Різноманітні «кіберберкути» з не до кінця зрозумілою «пропискою» та складом, а також спеціальні підрозділи структур безпеки нашого супротивника здійснювали атаки на державні інформаційні ресурси і на персональні дані окремих політиків і громадських діячів», - пише він.

Радник президента зазначив найбільш відомі акції: DDoS-атаки на урядові ресурси (МЗС, сайт президента України, сайти органів сектору безпеки і оборони), цільові атаки на держоргани з допомогою шахрайських листів, спроби порушити роботу системи ЦВК під час виборів президента і на парламентських виборах 2014 року.

Також він згадав вірус Uroboros, який, «з високою часткою ймовірності, ідентифікований як російський». Uroboros атакував веб-ресурси органів державної влади (зокрема силових структур), засобів масової інформації, фінансових установ, великих промислових підприємств.

Посилаючись на дані компанії ESET, Горбунов стверджує, що проти України (і частково - Польщі) був також використаний вірус Blackenergy, мета якого, серед іншого - збирати дані з жорстких дисків уражених комп'ютерів, робити скріншоти екранів користувачів, перехоплювати введення даних.

«Крім того, є окремі дані про використання вірусу Fireeye для шпигунства за українськими посадовими особами. І це без урахування непрямих кібератак з допомогою соцмереж з їх тисячами «фейкових» акаунтів для поширення неправдивої інформації про події в державі і провокування заворушень, а також більш традиційних атак з допомогою соціального інжинірингу», - підкреслив радник президента і попередив, що Росія не зупиниться на досягнутому, і вже зараз українські безпекові та експертні структури прогнозують можливий ріст хвилі кібератак проти України.