Росія відмовилася передати Україні Олега Сенцова

Причиною назвали російське громадянство режисера

11:28, 21 жовтня 2016

Міністерство юстиції Російської Федерації відмовилось передати Україні незаконно засудженого українського кінорежисера Олега Сенцова. Про це на своїй сторінці в Facebook написав заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов.

Україна домагалася передачі Сенцова відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року.

«З огляду на положення частини статті 1 6 Федерального закону від 05.31.2002 № 62-Ф3 "Про громадянство Російської Федерації" згідно з якими російський громадянин, що має також інше громадянство, розглядається РФ тільки як громадянин Росії (за винятком випадків, передбачених міжнародним договором РФ або федеральним законом) відсутність між РФ і Україною міжнародного договору, що регулює питання подвійного громадянства, а також у зв'язку з тим, що Сенцов О.Г. є російським громадянином, передача Україні даного засудженого відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 роки не можлива», - йдеться у повідомленні російського Мін'юсту.

Нагадаємо, що російський суд назвав Олега Сенцова (а також Олександра Кольченка та Олексія Чирнія) громадянами Російської Федерації (тому, що вони як жителі анексованого Криму набули громадянства Росії автоматично, не написавши своєчасно заяву про відмову від російського громадянства). Сам Сенцов завжди наголошував, що є громадянином України і не набував російського громадянства. Тим більше, що у той період, коли міг написати таку заяву, перебував під арештом.

У березні 2016 року в Росії офіційно визнали українське громадянство політв'язнів Олега Сенцова і Олександра Кольченка. Про це йшлося у щорічній доповіді російського обмудсмена.

«У результаті вжитих за скаргами Сенцова і Кольченка дій була усунена правова невизначеність щодо їх громадянської належності та визнано їх українське громадянство», – йшлося у доповіді.

Як відомо, український режисер Олег Сенцов у серпні 2015 року був засуджений за сфабрикованими звинуваченнями Північно-Кавказьким військовим окружним судом Росії на 20 років позбавлення волі. Йому висунули звинувачення у підготовці підриву пам’ятника Леніна у Сімферополі, а також у підпалі офісів «Російської громади Криму» і «Єдиної Росії».

«Хочу заявити рішучий протест проти спроб позбавлення мене громадянства України: я як був громадянином України, так і залишаюся. Я не визнаю анексії Криму та військового захоплення Криму Російською Федерацією і будь-які угоди, які укладає нелегітимний уряд Криму з РФ вважаю недійсними. Я не кріпак, мене не можна передати разом із землею в громадянство. Жодних заяв я не писав з приводу прийнятя російського громадянства і відмови від громадянства українського», - наголосив Олег Сенцов у промові на суді.