Незважаючи на запити американської сторони і, зокрема, офіційного представника Держдепартаменту США Джен Псакі, віце-прем'єр РФ Дмитро Рогозін заявив, що Росія не буде продовжувати експлуатацію Міжнародної Космічної Станції (МКС) після 2020 року. Причиною цього є впровадження світовою спільнотою санкцій проти Росії.
Про це передає «Інтерфакс» з посиланням на заяву віце-прем’єра, яку він зробив у вівторок, 13 травня, на брифінгу в Москві.
За словами Рогозіна, Росія планує направити ресурси на інші перспективні космічні проекти. «Ми плануємо, що МКС нам потрібна тільки до 2020 року», - заявив він.
Дмитро Рогозін не виключає, що Росія у відповідь на вжиті Вашингтоном санкції може призупинити поставку ракетних двигунів РД-180 і К-33 в США. «Ми будемо виходити з реалій. Ми не зможемо продовжувати поставляти двигуни РД-180, якщо вони будуть використовуватися США не в цивільних цілях, а також не зможемо продовжувати регламентні роботи з обслуговування вже поставлених двигунів на території США», - заявив політик.
Сьогодні двигуни РД-180 виробництва НВО «Енергомаш» поставляються у США для використання на важких ракетах-носіях «Атлас- 5», за допомогою яких на орбіту виводяться і космічні апарати військового призначення.
Крім того, Росія може припинити постачання в США ракетних двигунів К-33 виробництва Самарського Науково-технічного комплексі ім. Кузнєцова. Як зазначив глава Роскосмосу Олег Остапенко, двигуни будуть продовжувати поставлятися в США у випадку, якщо американська сторона не буде використовувати їх при запусках космічних апаратів військового призначення, повідомляють «РИА-Новости».
Будівництво МКС на навколоземній орбіті почалося в 1998 році. Це найбільший проект, реалізований спільно Роскосмосом, NASA, ESA, Канадським космічним агентством та Агентством з аерокосмічних досліджень Японії (JAXA). Раніше, на тлі політичної кризи на Україні, Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) призупинило співпрацю з Росією, за винятком тих проектів, в яких зацікавлені самі американці, зокрема для Міжнародної Космічної Станції.
Тим часом, прес-служба космічного відомства США зазначила, що співпраця в сфері міжнародних космічних проектів, які спільно реалізувалися на МКС завжди було відмінною рисою американо-російських відносин, у тому числі і під час холодної війни.