Росія відмовляється продовжувати місію ОБСЄ на українсько-російському кордоні

В Україні заявили, що рішення РФ щодо місії ОБСЄ порушує Мінські угоди

19:57, 2 вересня 2021

Росія відмовляється від продовження мандату місії ОБСЄ в пунктах пропуску «Гуково» і «Донецьк» на кордоні з Україною, які розташовані на ділянці з окупованими територіями Донбасу. Про це з посиланням на місію США в ОБСЄ, пише «Громадське».

Як повідомляється, теперішній мандат діє до 30 вересня 2021 року. Однак на засіданні Постійної ради ОБСЄ, що відбулося 2 вересня у Відні, представники РФ заявили, що виступають проти його продовження.

«Росія сьогодні оголосила у Відні, що не підтримуватиме продовження після 30 вересня продовження місії спостерігачів ОБСЄ (БОМ) у двох пунктах пропуску (Донецьк та Гуково) на російсько-українському кордоні», – повідомив журналіст RFE/RL Рікард Йозвяк.

У липні дію мандату спеціальної моніторингової місії ОБСЄ у пунктах пропуску «Донецьк» та «Гуково» продовжили лише на два місяці в Ростовській області на кордоні з Україною. Тоді повідомлялося, що мандат продовжений на два місяці замість чотирьох, оскільки Росія без надання об'єктивних причин відхилила стандартне продовження.

У делегації ЄС і США при ОБСЄ вважають позицію Росії неконструктивною і закликали не блокувати продовження мандата на більш тривалий період і сприяти ефективному моніторингу на кордоні.

Тимчасова повірена у справах США в ОБСЄ Кортні Остріан наголосила, що США «глибоко жалкують» через таку позицію РФ. Вона зазначила, що раніше представники Росії погоджувалися, що місія ОБСЄ у цих пунктах пропуску є ефективною.

У заяві української делегації в Тристоронньої контактній групі заявили, що це рішення порушує пункт 4 Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року, який передбачає забезпечення постійнодіючого моніторингу та верифікації з боку ОБСЄ держкордону між Україною і Росією.

Тому ТКГ розглядає рішення Росії «в контексті інших дій Москви, спрямованих на блокування прогресу в рамках консультацій в рамках ТКГ».

«Україна вимагає від російської сторони негайно припинити деструктивні дії відносно Наглядової місії ОБСЄ, виконати всі взяті на себе зобов'язання в рамках Мінських угод з метою деескалації ситуації безпеки і подальшого врегулювання збройного конфлікту політико-дипломатичними засобами», – йдеться в оприлюдненій заяві.