Заступник командувача Ракетних військ стратегічного призначення РФ Андрій Філатов повідомив, що Росія планує відновити створення бойового залізничного ракетного комплексу (БЗРК). Про це він заявив у суботу, 13 грудня, радіостанції "Эхо Москвы".
"Найближчим часом відбудуться зміни в матеріалізації цієї ідеї. Я думаю, що вона буде реалізована", - сказав він.
БЗРК - це спеціальний залізничний потяг, у вагонах якого розміщені ядерні ракети і системи управління. Вважалося, що завдяки постійній мобільності БЗРК менш вразливі до випереджальних ударів, а супротивнику важче зафіксувати запуск стратегічної ракети.
Такі комплекси перебували на озброєнні СРСР, а потім і Росії до 2005 року, коли їх зняли з бойового чергування у зв'язку з підписанням договору СНО-2.
Заяви російських воєначальників про можливе відродження БЗРК лунають з 2009 року, пише ВВС.
Такі потяги, замасковані під звичайні товарні ешелони, могли пройти за добу до тисячі кілометрів і були здатні запускати ракети за півгодини з будь-якої точки маршруту.
Їх було надзвичайно важко виявити з космосу, і вони становили вкрай важливу частину радянського ядерного арсеналу.
Рік тому генерал-лейтенант Сергій Каракаєв, командувач ракетних військ стратегічного призначення, повідомив, що президент Путін розпорядився почати створення нової моделі такого потягу. Вона має стати легшою і мобільнішою.
Раніше встановлені на потягах твердопаливні ракети РТ-23 важили по 110 тонн кожна, через що треба було підсилювати основи залізничної колії за маршрутом руху і в місцях запусків. Нові ракети важитимуть до 50 тонн, і потяг, який їх перевозитиме, зможе використовувати звичайну колію.