Російські слідчі висунули українській льотчиці Надії Савченко остаточні обвинувачення в пособництві у вбивстві російських журналістів, повідомив офіційний представник Слідчого комітету Росії (СКР) Володимир Маркін.
«Їй пред'явлено обвинувачення у вчиненні пособництва у вбивстві двох і більше осіб, пособництві у замаху на вбивство двох і більше осіб загальнонебезпечним способом, з мотивів політичної ненависті, групою осіб та незаконному перетині кордону РФ», – сказав Маркін в п'ятницю російському «Интерфаксу».
Він зазначив, що найближчим часом матеріали кримінальної справи стосовно Надії Савченко будуть виділені в окреме провадження із загальної кримінальної справи про застосування заборонених засобів і методів ведення війни для завершення розслідування, надання сторонам для ознайомлення і подальшої передачі в суд.
За даними слідства, під час військових дій в районі Луганська в червні 2014 року Надія Савченко, дізнавшись координати розташування групи російських журналістів ВДТРК (Всеросійської державної телерадіокомпанії) та інших цивільних осіб під Луганськом, передала їх українським збройним формуванням.
«Після цього саме за цими координатами був проведений артилерійський обстріл, в результаті якого загинули співробітники ВДТРК Ігор Корнелюк і Антон Волошин. Також могли постраждати й інші цивільні особи, які перебували поруч», – сказав Маркін.
Він заявив, що після цього Савченко без документів під виглядом біженки перетнула кордон Росії і при перевірці документів в одному з населених пунктів була затримана для встановлення особи.
«Слідство має неспростовні докази у вигляді власноручних записів Савченко, що підтверджують її причетність до коректування вогню, дані балістичної експертизи фрагментів осколків, вилучених з тіл загиблих, і фото- і відеоматеріали місця загибелі журналістів, у тому числі безпосередньо артилерійського обстрілу, а також дані, отримані з космічних супутників», – сказав представник СКР.
Всі ці докази, за його словами, представлені слідством для проведення ситуаційної судової експертизи.
«Це лише частина доказів, які в сукупності з іншими будуть представлені суду», – наголосив Маркін.
Він нагадав, що розслідування стосовно Савченко вело управління СКР по розслідуванню злочинів, пов'язаних із застосуванням заборонених засобів і методів ведення війни.
Термін арешту Савченко суд продовжив до закінчення слідства, тобто до 13 травня.
Савченко відкидає всі звинувачення, стверджуючи, що була насильно переміщена на територію Росії. На знак протесту вона голодувала з 12 грудня 2014 року. Зараз вона приймає їжу в мінімальній кількості.
Адвокат української льотчиці Марк Фейгін повідомив сьогодні, що Надія Савченко після пред'явлення остаточного звинувачення знову не визнала свою провину.
За словами Фейгіна, пред'явлене обвинувачення дуже відрізняється від того, що слідчі пред'являли на початковому етапі слідства. Захист Савченко має намір оскаржити постанову слідчого комітету РФ в суді.
Савченко обрана народним депутатом України восьмого скликання. Верховна Рада включила її до складу української делегації в ПАРЄ.
Із закликом до російської влади звільнити Надію Савченко звернулися президент Парламентської асамблеї Ради Європи Анн Брассер, голова Європейського парламенту Мартін Шульц, зовнішньополітична служба ЄС, президент України Петро Порошенко, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд.
В СКР завжди говорили, що питання з Надією Савченко буде вирішуватися в судовому порядку.