Росія вперше допустила українських консулів до політв’язнів Карпюка і Клиха

13:14, 27 жовтня 2015

Міністерство закордонних справ (МЗС) України висловлює глибоке обурення у зв'язку з рішенням Чеченської республіки, прийнятим 26 жовтня, про продовження на 4 місяці утримання під вартою громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.

Як розповіла речниця МЗС України Мар'яна Беца в коментарі «Інтерфакс-Україна», політичні в'язні Микола Карпюк і Станіслав Клих, яких за надуманими звинуваченнями тримають під вартою з березня і серпня 2014 відповідно, заявили про тортури з боку російських правоохоронних органів і відмовилися від своїх попередніх свідчень, які були дані під тортурами.

«Незважаючи на численні звернення української сторони, протягом усього досудового слідства правоохоронні органи РФ не надали дозвіл на відвідування посадовими особами України зазначених співвітчизників. Українські консули змогли вперше зустрітися з Карпюком і Клихом тільки після судового засідання 26 жовтня цього року», – сказала Беца.

МЗС України вважає недопуск впродовж тривалого періоду українських консулів до ув'язнених українців свідомим ігноруванням РФ своїх міжнародних зобов'язань, зокрема, положень консульської конвенції між Україною і Росією, а також порушень положень європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському ставленню.

«Вимагаємо розслідування всіх фактів порушень прав Карпюка і Клиха, притягнення до відповідальності винних осіб, а також припинення кримінального переслідування за надуманими звинуваченнями та звільнення як їх, так і інших громадян України, які стали заручниками агресивної політики Російської Федерації», – сказала речниця МЗС України.

Слідчий комітет РФ звинувачує українців у вбивстві російських військовослужбовців під час російсько-чеченської війни у 1994-1995 роках. Миколу Карпюка та Станіслава Клиха заарештували у 2014 році й, за свідченнями затриманих, до них з того часу застосовували тортури.

13 жовтня правозахисники заявили, що суд у Чечні не взяв до уваги свідчення Карпюка про тортури у процесі попереднього слідства. 9 жовтня Правозахисний центр «Меморіал» також заявив про те, що слідчі органи намагаються надати Карпюкові і Клиху максимально негативний образ для емоційного впливу на суддю і присяжних засідателів.