Росія втратила відчуття реальності, - заява МЗС України

11:10, 13 вересня 2008

МЗС України 12 вересня поширило заяву щодо українсько-російських відносин. В тексті заяви, зокрема, йдеться, що оприлюднена 11 вересня заява МЗС Росії щодо російсько-українських відносин, на жаль, "констатує, що наведені в ній оцінки російської сторони залишаються як і раніше тенденційними, далекими від реалій, а відтак - хибними". Про це повідомляє прес-служба МЗС України.

Текст заяви подаємо цілком.

11 вересня ц.р. зовнішньополітичне відомство Російської Федерації оприлюднило заяву щодо російсько-українських відносин. МЗС України з жалем констатує, що наведені в ній оцінки російської сторони залишаються як і раніше тенденційними, далекими від реалій, а відтак - хибними.

Українська сторона вже неодноразово висловлювалася з приводу тем, які порушені в заяві МЗС РФ. Тому не вважаємо за доцільне знову реагувати на чергові закиди з боку Росії.

Натомість хотіли б наголосити на засадах, які, на наш погляд, мають стати основою українсько-російських взаємин.

Перспективи рівноправних і добросусідських відносин між Україною та Росією залежать від здатності російської сторони нарешті усвідомити той очевидний факт, що Україна вже 17 років є незалежною державою і ні за яких обставин не входитиме до сфери т. зв. „привілейованих інтересів” будь-якої країни.

Вибір України на користь набуття членства в ЄС та НАТО є незворотнім. Позитивному розвиткові двосторонніх відносин сприяло б усвідомлення офіційною Москвою цієї об’єктивної даності.

Намагання Росії дестабілізувати ситуацію в Україні через виплекану п’яту колону, яка чомусь позиціонується як „здоровые политические силы страны”, не мають перспективи. Продовження такого курсу остаточно підірве у світі позиції РФ як адекватного партнера. Це, у свою чергу, може лише погіршити двосторонні відносини, що не відповідає інтересам України.

Україна, як надійний і передбачуваний член міжнародного співтовариства, неухильно виконуватиме свої зобов’язання, в тому числі й ті, які випливають з Договору про дружбу і співробітництво між Україною та Росією 1997 року. Це ж стосується і наших зобов’язань за угодами про тимчасове перебування ЧФ РФ на території України, дія яких, як відомо, закінчиться у травні 2017 року.

Україна, як і будь-яка інша країна світу, дбає про захист своєї державної мови. Наша держава сприяє також вільному розвитку російської мови та мов національних меншин. Слід нарешті припинити спекуляції навколо цього питання.

У Росії повинні зрозуміти, що кожна нація має право на власну історію та її об’єктивне висвітлення. Схоже, офіційна Москва так і не збагнула, що часи ідеологічних нашарувань на історичні події вже давно відійшли в минуле. Закликаємо російську сторону надати вільний доступ до своїх архівних матеріалів і у такий спосіб зробити внесок у справу відновлення історичної справедливості.

Висловлюємо сподівання, що російська сторона сприйме викладені вище підходи, що дозволить уникнути непродуктивних дискусій на шкоду розвиткові українсько-російських відносин.