Офіцери Служби зовнішньої розвідки та ГРУ РФ спільно із співробітниками посольства РФ намагалися впливати на внутрішню політику Македонії та інших балканських країн, щоб не допустити їх вступу в НАТО та просувати інтереси РФ. Про це йдеться у розслідуванні OCCRP, що базується на архівах з секретних звітів на основі прослуховування телефонних переговорів, зовнішнього спостереження та даних джерел, пише «Українська правда».
Документи було передано журналістам-розслідувачам джерелами в уряді Македонії на умовах анонімності.
У звіті на ім’я керівника Служби безпеки і контррозвідки Македонії Володимира Атанасовскі зазначається, що протягом останніх 9 років Македонія перебуває «під впливом найсильнішої і руйнівною пропаганди, а також діяльності розвідувальних служб, яка здійснюється через посольство РФ».
За даними розвідки, почесні консульства Росії у містах Бітола та Охрід діють як розвідувальні бази.
«РФ використовує методи «м’якої сили» як частину стратегії з ізолювання Балкан від впливу Заходу. Крім того, російська зовнішня політика перебуває в тісній взаємодії з енергетичною стратегією, мета якої – здобути контроль над стратегічними енергетичними ресурсами країни», – зазначено у звітах.
На думку розвідки, кінцева мета цього плану – «зробити Македонію повністю залежною від російської політики».
«Реалізацією стратегії РФ у Македонії займаються три офіцери СЗР, які отримують вказівки зі штабу у Белграді та 4 співробітники ГРУ зі штабом у Софії (Болгарія). Їхня діяльність координується через посольство Росії у Скоп’є (Македонія)», – йдеться у документах.
Також контррозвідники вказують у звітах імена кореспондентів російської агенції ТАСС та представників «Россотрудничества» як агентів російських спецслужб.
За повідомленнями розвідки, російські агенти протягом багатьох років займалися вербуванням колишніх і діючих співробітників македонської армії і поліції, щоб створити критичну масу людей з військовою підготовкою і у потрібний політичний момент використовувати їх в російських інтересах.
Зазначається, що представники РФ також намагалися вплинути на редакційну політику і пропонували кошти македонським ЗМІ, які особливо підтримує албанська меншина, щоб просувати російську політику в країні.
В одному зі звітів контррозвідки переказується розмова від 7 квітня 2017 року між послом РФ Олегом Щербаком і співробітником МЗС Македонії.
Судячи з документу, посол РФ заявляє колезі, що метою Росії є «створення смуги нейтральних країн на Балканах» – Чорногорії, Боснії і Герцеговини, Македонії та Сербії.
Також Щербак нібито висловлював претензії щодо недостатньої підтримки російської політики у Македонії та заяв РФ про «закордонне втручання» у внутрішньополітичні процеси в країні.
Щербак допускав, що якщо македонська влада не почне публічно підтримувати Кремль, це призведе до згортання економічного і дипломатичного співробітництва.
«Спільні дії Росії та Сербії призвели до складної політичної кризи у Македонії: протистояння основних партій, яке закінчилося заворушеннями у парламенті ... Також внаслідок зусиль російських агентів Македонія не приєдналася до західних санкцій щодо РФ у 2014 році через війну на сході України – македонська влада тоді заявляла, що санкції сильно вдарили б по економіці країни», – йдеться у звітах.
Російські дипломати відмовилися відповідати на питання OCCRP, коментарів російської влади і спецслужб також не надійшло.